(FOTO) +10 troilebuze noi cu autonomie. Unitățile de transport se află în proces de asamblare

21 Apr. 2021, 17:34
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
21 Apr. 2021, 17:34 // Actual //  MD Bani

În curând pe străzile capitalei vor mai apărea 10 troleibuze noi cu autonomie. La moment, unitățile de transport se află în proces de asamblare la Î.M “Regia Transport Electric Chișinău”.

Anunțul a fost făcut de primarul capitalei, Ion Ceban pe pagina sa de facebook. Potrivit acestuia, troilebuzele sunt de tip AKSM, de ultimă generație, noi, fabricate la uzina din Minsk și asamblate la Atelierul de asamblare și reparații mecanice al Î.M. „Regia transport electric”.

Toate unitățile de transport sunt dotate cu:
  • sistem de aer condiționat;
  • sistem de supraveghere video în interior și exterior;
  • 10 prize USB destinate călătorilor, pentru încărcarea dispozitivelor electronice;
  • blocuri optice pe bază de LED;
  • oglinzi cu reglaj electric;
  • podea joasă, cu platformă retractabilă, pentru accesul utilizatorilor de scaun rulant.

În ultima perioadă pe străzile capitalei au mai fost puse în circulație 5 troleibuze noi, articulate, produse în Belarus, 20 troleibuze clasice AKSM, 5 troleibuze articulate, de model Solaris, achiziționate din Riga și 10 troleibuze clasice, de model Škoda, menționează Ion Ceban.

 

 

 

 

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Micii producători de alimente ar putea avea mai multă libertate să-și vândă produsele. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a elaborat un proiect de hotărâre de Guvern care le va permite să comercializeze direct produsele pe o rază de până la 150 de kilometri de locul de producere. Documentul a fost lansat pentru consultări publice.

Noua regulă ar însemna că fermierii și producătorii mici vor putea vinde mai ușor la târguri, iarmaroace, festivaluri, piețe agroalimentare sau chiar prin livrare directă către clienți, atât timp cât respectă normele de igienă și siguranță alimentară. În prezent, spun autorii, legea „nu stabilește în mod expres aria geografică de desfacere a produselor alimentare”, ceea ce a dus la interpretări diferite și neclarități în controale.

Prin modificări, ministerul urmărește „introducerea unei distanțe maxime clare (150 km) pentru comercializarea directă”, dar și „susținerea dezvoltării lanțurilor scurte de aprovizionare” și „facilitarea accesului producătorilor mici la piețe regionale”. Cu alte cuvinte, produsele locale ar ajunge mai ușor la consumatori din apropiere, iar banii ar rămâne mai mult în economia locală.

O altă schimbare importantă este creșterea limitelor de cantitate pentru unele produse vândute în regim simplificat: plafonul de 1 000 de unități va fi majorat la 10 000. Autorii consideră că astfel va fi „sprijinită dezvoltarea economiei rurale” și vor fi create condiții mai bune pentru micii producători și procesatori locali.

Potrivit notei informative, măsurile sunt aliniate la practicile europene și nu vor necesita cheltuieli suplimentare din bugetul de stat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!