Rusia a pierdut în Ucraina de două ori mai multe avioane, în comparație cu Uniunea Sovietică în Afganistan

04 Nov. 2022, 05:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Nov. 2022, 05:00 // Actual //  bani.md

Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Valeri Zalujni, a declarat că, începând cu 24 februarie 2022, apărătorii ucraineni au doborât de două ori mai multe avioane rusești decât a pierdut Uniunea Sovietică în cei 10 ani de război din Afganistan.

Generalul a scris despre asta pe canalul său TelegramTelegram. Se pare că în timpul războiului ruso-ucrainean la scară largă, care durează de peste 8 luni, Rusia a pierdut 278 de avioane. În același timp, URSS, care a luptat cu Afganistanul în perioada 1979-1989, a pierdut doar 118 avioane sovietice.

Generalul Zalujni a remarcat că acesta este un indicator rușinos pentru Federația Rusă și a prezis, de asemenea, înfrângerea inevitabilă a țării agresoare.

Trebuie remarcat faptul că, în ciuda avantajului cantitativ în echipament și personal, armata rusă pierde în fața Ucrainei în capacitatea de a lupta, deoarece operează în cadrul gândirii sovietice.

Lumea a avansat iar strategiile militare pe care Rusia le folosește în războaiele moderne nu sunt la fel de eficiente ca înainte. Acesta este motivul pentru care țara agresoare a uimit de mai multe ori lumea cu „rezultatele sale rușinoase” în timpul războiului pe scară largă cu Ucraina.

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!