Jocul politic periculos al Wizz Air! Orban îi mai face un serviciu lui Putin. Bagă bățul printre gard în Moldova

28 Feb. 2023, 12:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Feb. 2023, 12:21 // Actual //  bani.md

Ieri, low cost-ul ungar Wizz Air a anunțat că își suspendă zborurile în și din Republica Moldova. Motivul invocat de companie – securitatea zborurilor. Fostul premier și actualul om de afaceri Ion Sturza se întreabă retoric dacă nu cumva vântul bate de la Est? Orban e cu Putin sau nu?

„Evaluarea riscurilor legate de securitatea spațiului aerian moldovenesc se face permanent de autoritățile naționale și internaționale. Se emit alerte. Cele naționale au emis două. Cele internaționale nici una. Între timp, a apărut o a treia „autoritate” – Wizz Air. Pentru cine nu știe, o companie ungurească cu legături strânse cu Orban, PM de acolo. Companie extrem de oportunistă. În pandemie a reușit să primească sute de milioane de euro subvenții, nu, nu de la Orban, de la Marea Britanie”, explică fostul premier.

Sturza susține că Wizz Air, cu mult cinism și aroganță s-a năpustit la „masa hienelor” când o companie aeriană românească a intrat în probleme. Lecții de morală, conduită etc…

„Între timp, reprezentanții Ungariei sunt invitați de onoare la sindrofiile doamnei Irina Vlah, la care se practică afrontul guvernării centrale și mesaje bengoase față de războiul din Ucraina și rolul pe care ar trebui să îl aibă Moldova. Compania Wizz Air NU a consultat oficial autoritățile moldovenești în materie de securitate. Autoritățile moldovenești NU au emis alertă de securitate din care să rezulte întreruperea zborurilor”, a mai punctat fostul premier.

Jurnalistul român Cristian Hrițuc susține că, de fapt, suspendarea zborurilor de către Wizz Air e un serviciu pe care i-l face lui Putin premierul ungar Victor Orban.

„Decizia lui Wizz Air de a suspenda zborurile din Republica Moldova din 14 martie este o decizie politică. Scopul: se accentuează ideea ”că se va întâmpla ceva”, se dorește păstrarea sentimentului de frică, mărirea incertitudinii cu privire la situația Republicii Moldova. Nicio alltă companie nu a mai renunțat la efectuarea curselor în spațiul aerian moldovean, nu s-a înregistrat nicio schimbare cu privire la riscurile de zbor în spațiul aerian din Republica Moldova”, spune Hrițuc..

În 14 februarie Wizz Air ceruse aprobarea programului de zbor pentru vară, iar ieri a anunțat că nu mai operează zboruri.

Ce s-a întâmplat între timp?

„Din punct de vedere economic, ca să zici că e o criză, nu putea să se întâmple nimic. Bănuiesc că analizele economice de acum 2 săptămâni sunt aceleași și azi. Deci nu e un motiv economic. Risc de securitate? Nu a căzut nicio rachetă în ultimele zile. Nivelul de risc a rămas neschimbat de la reluarea zborurilor în țară noastră în primăvara 2022. Clasificarea de risc conform standardelor aeronautice a rămas la „2A” (clasificarea de risc maxim este 5A)”, a precizat jurnalistul român.

„Dacă ne uităm la efecte-păstrarea stării de anxietate și la timing-războiul informațional declanșat de Federația Rusă cu privire la Transnistria, rămâne o singură ipoteză în picioare. Orban îi mai face un serviciu lui Putin. Bine, nu e primul cu privire la Moldova că îi mai plăcea să bage bățul prin gard și în Găgăuzia”, conchide Hrițuc.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.