Cheful s-a terminat: O ţară din Europa s-a săturat de turişti, de haos şi droguri şi face ce poate ca să-i ţină afară

05 Apr. 2023, 15:10
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Apr. 2023, 15:10 // Actual //  bani.md

Majoritatea ţărilor îşi aşteaptă turiştii cu braţele deschise şi pun pe masă mai multe facilităţi pentru a îi atrage cât mai uşor, precum renunţarea la vize şi bilete de avion mai ieftine sau chiar gratuite. Cu toate acestea, există o ţară care merge în sens invers şi face eforturi serioase pentru a ţine departe străinii de ea, scrie CNBC.

Olanda şi mai ales Amsterdam s-a săturat de turişti şi a lansat campania „Stay Away”, prin care caută să reducă numărul celor care intră în oraş pentru celebrele petreceri, consumul de stupefiante sau pentru Cartierul Roşu.

Amsterdamul se adresează în principal bărbaţilor veniţi din Marea Britanie, cu vârste cuprinse  între 18 şi 35 de ani, pe care vrea să îi ţină la distanţă, în contexul în care numărul acesetora a crescut semnificativ, iar haosul lăsat în urmă de aceştia vorbeşte de la sine despre problema turismului.

Campania „Stay Away” ţinteşte vizitatorii care folosesc termeni de căutare online precum „stag party Amsterdam”, „pub crawl Amsterdam” sau „cheap hotel Amsterdam”, arătându-le reclame de avertizare, au precizat autorităţile.

Reclamele prezintă riscurile şi consecinţele „abuzului excesiv de droguri şi alcool”, au adăugat autorităţile.

O reclamă video îi avertizează pe spectatori că „Venirea la Amsterdam pentru o noapte de haos+ distrugere = amendă de 140 de euro”, alături de imagini în care poliţia încătuşează un tânăr. Un alt videoclip prezintă un bărbat care este dus pe o targă, însoţit de textul „Venirea la Amsterdam pentru droguri+ pierderea controlului = călătorie la spital”.

Autorităţile locale au declarat că vor extinde campania pentru a viza turiştii din Olanda şi din alte ţări ale UE pe tot parcursul anului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Feb. 2026, 11:17
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
15 Feb. 2026, 11:17 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Creșterea prețului aurului a majorat puternic valoarea rezervelor deținute de băncile centrale, iar la o cotație de 5.500 de dolari pe uncie Statele Unite dețin aur evaluat la peste 1,4 trilioane de dolari cu mult înaintea oricărei alte țări, potrivit datelor Consiliului Mondial al Aurului, potrivit unui clasament realizat de Visual Capitalist.

Metalul prețios și-a dublat valoarea de la începutul anului 2025, iar numai în prima lună din 2026 a mai urcat cu încă 27%. Pe fondul volatilității valutare și al slăbirii dolarului, cererea de active de refugiu a împins cotațiile la maxime istorice, sporind automat valoarea bilanțieră a rezervelor fără ca băncile centrale să cumpere aur suplimentar.

Statele Unite rămân cel mai mare deținător oficial de aur din lume, cu 8.133,5 tone. La prețul de 5.500 de dolari pe uncie, aceste rezerve valorează aproximativ 1,44 trilioane de dolari, plasând Washingtonul la mare distanță de Germania, ocupanta locului doi, ale cărei rezerve sunt evaluate la circa 592 miliarde de dolari.

Pe următoarele poziții se situează Italia, cu aproximativ 434 miliarde de dolari, și Franța, cu 431 miliarde de dolari, ambele având peste 2.400 de tone de aur fiecare. Rusia și China se mențin și ele în top, cu rezerve de peste 2.300 de tone fiecare, evaluate la peste 400 miliarde de dolari.

Elveția se remarcă prin rezerve de circa 1.040 de tone, evaluate la aproximativ 184 miliarde de dolari, consolidându-și reputația de centru financiar prudent. În topul deținătorilor importanți mai figurează India, Japonia, Turcia și Țările de Jos.

Analiza arată că avansul aurului este alimentat de cererea puternică pentru active sigure, pe fondul incertitudinilor globale. Pentru băncile centrale, scumpirea metalului prețios întărește poziția rezervelor fără costuri suplimentare.

În ultimii ani, Rusia și China au majorat constant achizițiile de aur, strategia fiind interpretată drept o încercare de diversificare față de activele denominate în dolari. Creșterea accelerată a prețului aurului amplifică acum efectul acestor acumulări și redesenează ierarhia globală a rezervelor oficiale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!