Cel care l-a trădat pe Șor revine în locul lui în Parlament

27 Apr. 2023, 13:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Apr. 2023, 13:09 // Actual //  bani.md

Vladimir Vitiuc îi va lua locul lui Ilan Șor în Parlament, după ce deputații i-au retras mandatul în ședința de astăzi a Parlamentului.

Proiectul de hotărâre a fost elaborat urmare a deciziei Curții de Apel prin care Ilan Șor a fost recunoscut vinovat în săvârșirea infracțiunilor fraudei bancare.

Totodată, documentul prevede că un mandat de deputat în Parlament, care aparține Partidului Politic „ȘOR”, a fost declarat vacant.

BANI.MD a scris anterior despre interceptările cu Vladimir Vitiuc în care acesta vorbește despere sume de bani și datorii în contextul activității partidului Șor. Înregistrările au fost publicate de CNA.

Fostul deputat transfug, care a schimbat mai multe partide (PCRM, PD, Partidul Șor) Vladimir Vitiuc figurează și în calitate de bănuit pentru coruperea deputaților. Acesta s-a aflat sub control judiciar după ce a stat în Penitenciarul 13. Vitiuc este bănuit și de îmbogățire ilicită. Potrivit ANI acesta a încercat să ascundă o sumă de 600 mii de lei. Vitiuc a fost reținut în data de 2 februarie 2022 împreună cu Sergiu Sîrbu, Artur Reșetniucov și Anatolie Zagoridnîi. Ulterior, Vitiuc, din motive de sănătate a fost transferat sub control judiciar, deși ceilalți colegi au rămas în penitenciar.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

10 Mai 2026, 10:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Mai 2026, 10:04 // Actual //  Ursu Victor

Producătorul auto Porsche ia în calcul închiderea a trei subsidiare, o decizie care ar putea afecta aproximativ 500 de locuri de muncă, potrivit publicației elvețiene NZZ.

Compania a anunțat intenția de a închide divizia de baterii Cellforce, firma de echipamente pentru biciclete electrice eBike Performance GmbH și подразделение de dezvoltare software Cetitec. Măsura vine în contextul unei strategii de reorientare către activitatea de bază.

„Aceasta ne obligă să luăm decizii dureroase, inclusiv reduceri în cadrul subsidiarelor noastre”, a declarat noul director general, Michael Leiters. Termenele exacte pentru închiderea acestor entități nu au fost deocamdată precizate.

Anunțul vine la doar două săptămâni după ce Porsche a indicat că intenționează să vândă inclusiv participația sa în producătorul de mașini sport de lux Bugatti.

Situația companiei s-a deteriorat semnificativ în ultimul an. Profitul net al grupului a scăzut la 310 milioane de euro în 2025, în scădere cu 91% față de anul precedent, iar în primul trimestru din 2026 câștigurile au continuat să se reducă cu aproape un sfert.

Pe lângă cele aproximativ 500 de locuri de muncă vizate de închideri, Porsche a anunțat anterior și un plan de reducere a încă circa 1.900 de posturi până în 2029, în timp ce contractele a aproximativ 2.000 de angajați temporari au expirat.

Dificultățile sunt puse pe seama mai multor factori, inclusiv încetinirea vânzărilor pe piața chineză, costurile generate de politica tarifară a SUA și cererea mai slabă decât așteptările pentru modelele electrice. Compania face parte din grupul Volkswagen Group.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!