Inflaţia continuă să forţeze mâna băncilor centrale: BCE va menţine dobânzile la un nivel ridicat

15 Mai 2023, 17:07
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Mai 2023, 17:07 // Actual //  bani.md

Banca Centrală Europeană va menţine în continuare ratele dobânzilor la un nivel ridicat, depăşind previziunile analiştilor, deoarece presiunile inflaţioniste continuă să persiste, potrivit economiştilor chestionaţi de Bloomberg.

Prima reducere a ratei dobânzii la depozite, care ar putea atinge un maxim de 3,75% în vară, este anticipată acum în al doilea trimestru din 2024, arată sondajul realizat în perioada 5-11 mai.

Acest scenariu este însoţit de o nouă previziune: inflaţia de bază, care elimină elementele volatile şi care este în prezent indicatorul de preţuri preferat de oficiali, va continua să persiste, ajungând apoi treptat la nivelul de 2,4% în trimestrul patru al anului viitor – depăşind ţinta oficială de 2% pentru creşterea generală a preţurilor.

Rezultatele subliniază îngrijorarea factorilor de decizie politică cu privire la caracterul durabil al inflaţiei. BCE a majorat rata dobânzii la depozite cu 25 de puncte de bază până la 3,25% în această lună, angajându-se să împingă costurile de împrumut la „niveluri suficient de restrictive” şi să le menţină la aceste niveluri „atât timp cât este necesar” pentru a ţine preţurile sub control.

Unii oficiali au început să respingă pariurile de pe piaţă potrivit cărora ratele ar putea fi reduse încă din primăvara anului viitor. Şeful băncii centrale din Letonia, Martins Kazaks, a declarat într-un interviu acordat săptămâna trecută că astfel de pariuri sunt „de-a dreptul premature”.

El şi alţii oficiali de rang înalt sunt de părere că majorările de un sfert de punct în iunie şi iulie pe care le prevăd majoritatea analiştilor ar putea să nu fie suficiente pentru a învinge inflaţia. Preşedintele Bundesbank, Joachim Nagel, a declarat vineri că este posibil ca BCE să fie nevoită să accelereze politica de înăsprire „dincolo de vacanţa de vară”.

Economiştii continuă să se aştepte la o redresare economică treptată în zona euro, cu un ritm de expansiune care să atingă nivelul de 0,4% în a doua jumătate a anului viitor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

14 Nov. 2025, 15:44
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
14 Nov. 2025, 15:44 // Au Bani //  Grîu Tatiana

În perioada septembrie – octombrie 2025, Serviciul Fiscal de Stat a sancționat 329 de persoane fizice pentru desfășurarea de activități ilicite de întreprinzător, aplicând amenzi în valoare totală de 704 900 de lei. Cele mai multe abateri au fost identificate în comerțul cu bunuri, inclusiv online, prestări de servicii și transportul de pasageri în regim taxi.

Astfel, activitățile ilicite din comerțul de bunuri au generat 139 de procese-verbale și amenzi de 338 500 lei, prestările de servicii au fost sancționate în 68 de cazuri cu 178 100 lei, iar transportul de pasageri în regim taxi a generat 122 de procese-verbale cu amenzi de 188 300 lei.

Serviciul Fiscal de Stat subliniază că scopul acestor măsuri este identificarea și sancționarea persoanelor care desfășoară activități ilicite, precum și aducerea lor în cadrul legal, pentru a descuraja practicile economice neregulamentare și a proteja mediul de afaceri legal.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII