ANRE a stabilit cine este monopolistul pe piața gazelor din Republica Moldova

02 Feb. 2024, 10:52
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Feb. 2024, 10:52 // Actual //  bani.md

Moldovagaz și companiile sale afiliate domină piața cu o cotă impresionantă de 97%, potrivit constatărilor ANRE.

Conform datelor oficiale prezentate de ANRE, Moldovagaz deține o cotă de piață covârșitoare de 92,85%, consolidându-și poziția ca principal jucător în furnizarea de gaze în țară. Companiile afiliate, precum Rotalin Gaz Trading (1%), Nord Gaz Sîngerei (0,28%), Lăcătuș (0,04%), și Sălcioara-Vascan (0,06%), contribuie și ele semnificativ la această dominare.

Celelalte 5,77% din piață sunt împărțite între 7 companii furnizoare de gaze, care operează la tarife nereglementate. Această fragmentare a pieței, în contrast puternic cu dominanța Moldovagaz, ridică întrebări cu privire la echitatea și competitivitatea în sectorul gazelor naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 10:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 10:44 // Actual //  Ursu Victor

Actuala formă de organizare a administrației publice locale din Republica Moldova este profund ineficientă și împovărătoare pentru buget, a declarat fostul președinte al Comisiei Electorale Centrale, Iurie Ciocan, în cadrul emisiunii „Contrasens” a publicației ZIUA.

Potrivit lui Ciocan, structura administrativă actuală generează costuri excesive, în condițiile în care foarte puține primării reușesc să se autofinanțeze. El a afirmat că, potrivit studiilor la care a avut acces și la care a participat, doar două primării din cele 898 existente, Chișinău și Bălți,  își pot acoperi cheltuielile administrative din veniturile proprii.

„Nu vorbim despre investiții sau dezvoltare, ci strict despre cheltuieli administrative, facturi și salarii”, a subliniat fostul șef al CEC.

Ciocan a atras atenția și asupra fragmentării excesive a administrației locale, menționând că există numeroase localități unde primarii sunt aleși în turul doi cu aproximativ 100 de voturi, ceea ce, în opinia sa, indică probleme structurale serioase.

Fostul oficial a pus situația actuală pe seama unor tendințe de durată, precum dezindustrializarea de după independență, migrația masivă și îmbătrânirea populației. În multe localități rurale, a spus el, activitatea economică este minimă, locurile de muncă lipsesc, iar producția locală este redusă, cu excepția parțială a sectorului agrar.

În acest context, Ciocan consideră că statul trebuie să intervină pentru modernizarea administrației publice și pentru reorganizarea administrativ-teritorială, astfel încât serviciile publice să fie mai eficiente.

El a avertizat că, dacă după alegerile din 2027 nu vor fi operate schimbări, Republica Moldova riscă să fie nevoită să mențină „acest sistem monstru” încă patru ani, din cauza constrângerilor procedurale și a normelor internaționale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!