VIDEO MAI, mai puternic datorită unui proiect european. Poliția va fi dotată cu tehnologii de ultimă generație

15 Feb. 2024, 16:04
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Feb. 2024, 16:04 // Actual //  bani.md

Angajații Ministerului Afacerilor Interne (MAI) își vor consolida capacitățile operaționale și combatere a criminalității în cadrul unui proiect finanțat de Uniunea Europeană (UE). Este vorba despre hubul „EU4Security Moldova”, care va permite oamenilor legii să furnizeze servicii mai calitative în domeniul securității.

EU4Security Moldova, finanțat de către Comisia Europeană și implementat de către Agenția Uniunii Europene Formare în Materie de Aplicare a Legii (CEPOL). Proiectul va răspunde necesităților MAI în domeniul educației, integrității și digitalizării.

CEPOL este centrul UE pentru formarea în domeniul aplicării legii, care facilitează prevenirea și combaterea infracțiunilor grave și a criminalității organizate, a terorismului și a amenințărilor emergente la adresa securității prin facilitarea și consolidarea cooperării transfrontaliere prin intermediul formării profesionale.

„Prin acest proiect, ne propunem să îi ajutăm pe omologii noștri din Moldova să rămână în fața criminalității. CEPOL este gata să își intensifice eforturile de consolidare a capacităților personalului ministerului, astfel încât acesta să poată răspunde mai bine, acum și în viitor, la amenințările volatile la adresa securității care afectează țara”, a declarat Alexandru Niculiță, șeful Direcției de cooperare internațională a CEPOL.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Poliția Moldovei va beneficia de fonduri pentru dotare cu tehnologie de ultimă generație, astfel încât să crească rata de combatere a criminalității cibernetice și a traficului cu arme de foc, iar angajații MAI vor beneficia de oportunități de formare și dezvoltare profesională.

„EU4Security Moldova este un proiect important pentru a îmbunătăți securitatea noastră comună, pentru a ne menține cetățenii în siguranță. Acesta va contribui la lupta împotriva traficului de arme de foc, care reprezintă o amenințare tot mai mare în Moldova, și împotriva criminalității cibernetice, o mare provocare a prezentului. Per ansamblu, proiectul este un pas important în călătoria noastră spre un viitor european comun și spre aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană”, a declarat la deschiderea hubului Ylva Johansson, comisară europeană pentru Afaceri Interne.

Ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros a spus că inițiativa reprezintă o dovadă a angajamentului Moldovei „de a construi un viitor mai sigur, mai rezistent și mai favorabil incluziunii”.

„Sunt convins că eforturile noastre de colaborare vor conduce la un impact tangibil și pozitiv asupra peisajului de securitate din Moldova. Ministerul Afacerilor Interne este alături de colegii noștri din domeniul securității din Europa, iar schimbul de opinii de astăzi este foarte important în fortificarea cooperării și continuitatea acțiunilor viitoare”, a menționat șeful MAI.

În cadrul evenimentului, șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, Janis Mazeiks, a vorbit despre angajamentul UE de a sprijini eforturile Republicii Moldova în vederea integrării sale europene.

„Ne-am angajat să ne asigurăm că un număr mai mare de funcționari din Moldova beneficiază de oportunități de învățare. Este esențial să facilităm consolidarea competențelor acestora și să dezvoltăm forțe de poliție apropiate și în serviciul cetățenilor săi, în conformitate cu acquis-ul UE. Acest proiect este un semn al angajamentului de neclintit al UE de a sprijini Moldova în realizarea aspirațiilor sale europene, în fortificarea securității sale și în consolidarea rezilienței sale”, a punctat diplomatul.

Realitatea Live

19 Mai 2025, 16:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
19 Mai 2025, 16:24 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, Sergiu Harea, a participat la o întrevedere la nivel înalt cu Marta Kos, Comisara Europeană pentru Extindere, alături de conducerea Eurochambres și reprezentanți ai camerelor de comerț din țările candidate și potențial candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Întâlnirea s-a desfășurat în contextul intensificării dialogului privind extinderea UE și a vizat rolul strategic al camerelor de comerț în procesul de integrare europeană, cu accent pe sprijinirea mediului de afaceri, a întreprinderilor mici și mijlocii, și pe consolidarea cooperării economice între state.

În intervenția sa, Sergiu Harea a subliniat angajamentul activ al CCI a RM în susținerea IMM-urilor din Republica Moldova, promovarea reformelor economice și armonizarea cu standardele europene. Acesta a menționat implicarea în inițiative precum rețeaua Enterprise Europe Network și programul Erasmus pentru Tinerii Antreprenori, care facilitează integrarea antreprenorilor moldoveni în piața unică europeană.

Totodată, Harea a propus lansarea unui program dedicat schimbului de bune practici între camerele de comerț din țările candidate și cele din statele membre ale UE, în vederea accelerării procesului de convergență economică și instituțională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO