Ce se întâmplă cu prețul apartamentelor în anul 2024

16 Feb. 2024, 12:51
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Feb. 2024, 12:51 // Actual //  bani.md

Accesibilitatea creditelor ipotecare se va îmbunătăți semnificativ în trimestrele II și III din 2024, revenind la nivelul din 2019, ceea ce va da un imbold pieței, ,constată economistul Veaceslav Ioniță.

În emisiunea „Analize economiceă”, economistul a evidențiat evoluția prețurilor la apartamente în municipiul Chișinău de-a lungul timpului. De la fluctuațiile din anii 90 până la perioadele de creștere și scădere din ultimii ani, Ioniță a subliniat că în prezent, piața înregistrează o ușoară creștere a prețurilor, cu semne de înviorare mai pronunțate la apartamentele noi.

Dinamica prețurilor la apartamente, atât cele noi, cât și cele vechi, a fost detaliată în cadrul analizei. De la creșterile masive din anii 2000, până la stagnarea și scăderea din perioada post-criză din 2008, și apoi revenirea treptată, Ioniță a prezentat o imagine complexă a pieței imobiliare moldovenești.

„În 1997 a fost o creștere a prețurilor la apartamente de 40,5%. Criza din 1998 a dus la scăderea prețurilor apartamentelor cu 7,4% în 1998; cu 31,2% în 1999; și cu 7,1% în 2000. După 2000, după valul de migrație generat de  criza din 1998, când moldovenii au început să plece masiv peste hotare, prețul a început să crească. În 2001 a fost înregistrată o creștere de 46,6%; în 2005 de 32%. Creșterea a ținut până în 2008, când a ajuns la 29,8%. După criza din 2008 și până în 2018, piața imobiliară din Republica Moldova a cunoscut cea mai lungă perioadă de scădere și stagnare a prețurilor. În 2009, prețurile apartamentelor au scăzut cu 15,3%, în 2013 cu 7,3%, iar în 2017 cu 2%. Prima creștere a fost înregistrată în 2018 de 0,3%. În 2019 a fost de 3%, în 2020 – de 13,7%, în 2021 – de 15,1%, în 2022 – de 14,5%, iar în 2023 – de 3,6%. În 2023 s-a atestat o temperare a creșterii, iar în prezent se înregistrează o creștere”, constată Ioniță.

De asemenea, expertul a vorbit despre accesibilitatea creditelor bancare, evidențiind o tendință de îmbunătățire în trimestrul IV din 2023, estimând că aceasta va continua să crească în următoarele trimestre, stimulând cererea pe piața imobiliară.

Cu toate acestea, Ioniță a avertizat că prețurile la apartamentele noi rămân ridicate în comparație cu salariile medii, iar cumpărătorii trebuie să fie atenți la raportul preț-calitate într-o piață în continuă evoluție.

Astfel, în ciuda fluctuațiilor, piața imobiliară din Republica Moldova pare să se îndrepte către o perioadă de consolidare și creștere moderată, cu perspective îmbunătățite pentru accesul la locuințe și pentru dezvoltarea sectorului în ansamblu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Oct. 2025, 17:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
16 Oct. 2025, 17:34 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, a avut o întrevedere cu Kenji Okamura, director general adjunct al Fondului Monetar Internațional (FMI), în cadrul Reuniunilor anuale ale Grupului Băncii Mondiale și FMI, care se desfășoară la Washington în perioada 13–18 octombrie 2025.

Discuțiile s-au concentrat pe perspectivele economice globale și regionale, pe reziliența economiei Republicii Moldova și pe rolul BNM în consolidarea stabilității financiare și promovarea reformelor structurale, în linie cu obiectivul de aderare la Uniunea Europeană.

Anca Dragu a prezentat evoluțiile macroeconomice recente, accentuând menținerea unui sector bancar solid și bine capitalizat, progresele în guvernanță și transparență, precum și modernizarea infrastructurii de plăți. Ea a subliniat că operarea Moldovei în Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA) confirmă maturizarea cadrului instituțional și apropierea de standardele europene.

Kenji Okamura a remarcat aderarea la SEPA drept un semnal de încredere al partenerilor internaționali în soliditatea sistemului financiar moldovenesc, menționând și finalizarea cu succes a exercițiului FSAP (Programul de Evaluare a Sectorului Financiar) realizat de FMI și Banca Mondială. Evaluarea a vizat calitatea reglementării și supravegherii bancare, capacitatea de gestionare a crizelor și accesul IMM-urilor la finanțare.

„Vom continua parcursul european al Republicii Moldova cu aceeași consecvență și încredere: stabilitate, transparență și reforme. Prin modernizarea infrastructurii de plăți și consolidarea guvernanței, apropiem sistemul financiar al Republicii Moldova de standardele europene și contribuim la creșterea încrederii și a rezilienței economice”, a declarat guvernatoarea BNM, Anca Dragu.

În perioada următoare, BNM și FMI vor aprofunda cooperarea pentru consolidarea cadrului macroprudențial și sporirea stabilității sistemului financiar național.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII