(VIDEO) Încă nu au decis. Data alegerilor în Găgăuzia rămâne pe agenda deputaților locali

09 Feb. 2021, 14:43
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Feb. 2021, 14:43 // Actual //  MD Bani

Aleșii regionali din cadrul Adunării Populare a Găgăuziei nu au reușit să stabilească o nouă dată a alegerilor „parlamentare”, după ce săptămâna trecută au anulat decizia prin care urma ca scrutinul să aibă loc la data de 4 aprilie curent.

Astfel, la ședința Adunării Populare de astăzi, care a dura două ore, deputații locali nu au reușit să aprobe o nouă dată. Inițial a fost propusă data de 11 aprilie curent, pentru desfășurarea scrutinului, însă o bună parte din cei prezenți la Adunare au declarat că „până când Adunarea Populară nu va aproba bugetul Gaăgăuziei pentru anul 2021, nu vor aproba data desfășurării alegerilor în regiune”.

Astfel, din cei 28 de aleși locali, prezenți la ședință, 11 au votat pentru ca alegerile în Găgăuzia să aibă loc la data de 11 februarie curent, restul deputaților s-au abținut de la vot sau au votat împotrivă.

După supunerea votului, ședința Adunării Poplare din Găgăuzia a fost închisă din cauza epuizării odinei de zi.

Ședința Adunării Populare a Găgăuziei în reluare poate fi urmărită mai jos.

Realitatea Live

04 Oct. 2025, 11:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Oct. 2025, 11:00 // Actual //  Ursu Victor

Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, a lansat un apel direct către cetățeni, avertizând că țara se află într-un „moment decisiv” al istoriei sale moderne și trebuie să accepte reforme dificile pentru a evita declinul economic. Declarațiile sale au fost citate de Bloomberg și făcute în cadrul discursului rostit cu ocazia marcării a 35 de ani de la reunificarea Germaniei.

„Țara noastră se află în mijlocul unei etape importante, poate decisive, din istoria sa contemporană… Multe lucruri trebuie schimbate pentru a rămâne la nivelul bun de până acum sau chiar pentru a-l îmbunătăți”, a afirmat Merz.

Apelul cancelarului reflectă temerile adânc înrădăcinate în Germania că modelul său economic, cândva considerat imbatabil, se clatină sub presiunea mai multor factori. Printre aceștia se numără prețurile ridicate la energie, concurența dură din partea vehiculelor electrice chineze ieftine, precum și creșterea cheltuielilor de apărare, care apasă suplimentar pe industrie.

Discursul vine pe fondul intensificării dezbaterilor interne privind viitorul economic al Germaniei și asupra măsurilor necesare pentru a proteja competitivitatea celei mai mari economii europene.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII