Euro sparge barierele: Cel mai ridicat nivel față de dolar din iulie 2023

22 Aug. 2024, 11:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Aug. 2024, 11:25 // Actual //  bani.md

Dolarul a pierdut teren în faţa euro, care a crescut la un nivel-record din iulie 2023, în urma aşteptărilor scăderii dobânzilor Rezervei Federale, relatează AFP, citat News.ro.

Dolarul a scăzut cu 0,12% faţă de moneda unciă miercuri seara, către ora 16.00 GMT (19.10, ora Romîniei), la un nivel de 1,1144 dolari un euro.

”Dolarul şi-a pierdut din forţă în ultimul timp”, după care s-a redresat uşor, subliniază Stephen Innes,un analist la SPI AM.

”Încrederea pieţelor în voinţa Fed de a reduce puternic dobânzile” a cântărit greu asupra bancnotei verzi, explică el, în raport cu euro, care creşte la cel mai înalt nivel în decurs de un an faţă de dolar.

Investitorii aşteptau raportul Băncii centrale americane, după încheierea pieţelor europene.

Piaţa aşteaptă de asemenea luări de cuvânt ale unor guvernatori centrali prezenţi începând de joi la simpozionul Jackson Hole, în Statele Unite.

Preşedintele Fed Jerome Powell urmează să ia cuvântul vineri.

”Cu mai puţin de patru săptămâni înaintea reuniunii (Fed), la 17 şi 18 septembrie, este momentul ideal al evaluării evoluţiilor economice” recente, care au provocat îngrijorări puternice pe pieţe, notează Philip Marey de la Rabobank.

”El ar putea da un semnal clar potrivit căruia (Comitetul de Politică Monetară) ar putea să discute despre scăderea dobânzilor” în septembrie, adaugă el, care ar putea cântări şi mai mult asupra bancnotei verzi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

30 Dec. 2025, 09:17
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
30 Dec. 2025, 09:17 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de 2 080 de kilograme de rodii a fost nimicit la frontieră. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) anunță că produsele, importate în Republica Moldova, nu au corespuns cerințelor de siguranță alimentară.

Analizele de laborator au indicat depășirea limitei maxime admisibile a reziduului de pesticid Pirimetanil, substanță care poate reprezenta un risc pentru sănătatea consumatorilor.

Probele au fost prelevate la frontiera Leușeni. Pentru a preveni orice pericol pentru populație, lotul de rodii a fost reținut oficial, sigilat și ulterior nimicit, sub supravegherea inspectorilor Agenției. Reprezentanții ANSA precizează că niciun kilogram din produsele contaminate nu a ajuns în rețeaua comercială sau la consumatorul final.

ANSA reamintește că reziduurile de pesticide nu dispar prin spălare sau preparare termică, iar depășirea limitelor admise constituie un risc real pentru siguranța alimentară.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII