Premieră: Două companii din Ungaria, sancționate de SUA pentru colaborarea cu regimul din Rusia

25 Aug. 2024, 09:40
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Aug. 2024, 09:40 // Actual //  bani.md

Guvernul SUA a anunțat sancțiuni pentru două companii maghiare, potrivit unui anunț oficial al ambasadei americane la Washington.

Potrivit guvernului SUA, o compania este implicată în consolidarea sectorului energetic al Rusiei, iar cealaltă e furnizor pentru mașina de război a Rusiei.

”Astăzi m-am întâlnit cu oficiali ai Ministerului de Externe al Ungariei pentru a-i informa că Statele Unite ale Americii impun sancțiuni împotriva diferitelor entități vizate, inclusiv a două entități maghiare, dintre care una este implicată în consolidarea sectorului energetic al Rusiei (și intenționează să lucreze pe Paks II), și un alta alimentează mașina de război a Rusiei. Continuăm să fim îngrijorați de decizia guvernului ungar de a aprofunda relațiile cu Kremlinul și de a menține dependența Ungariei de energia rusă”, a anunțat David Pressman, ambasadorul american la Budapesta, pe Facebook .

Cele mai recente sancțiuni ale Ministerului Afacerilor Externe și Finanțelor urmăresc să pedepsească membrii lanțurilor de aprovizionare rusești și străine ale industriei militare ruse, potrivit portalului Index.

Includerea pe lista de sancțiuni înseamnă că nici o companie americană nu mai poate face afaceri cu companiile sancționate, ceea ce duce la dificultăți majore de finanțare pe piețele bancare.

Lista include compania maghiară Mátrix Metál Kft., care se află în lichidare, dar a exportat circuite integrate în Rusia. Potrivit oficialilor americani, aceste produse au fost folosite în producția de avioane de luptă rusești.

Cele mai recente restricții din SUA afectează companiile implicate în achiziționarea de arme și echipamente rusești, eludarea sancțiunilor și menținerea bazei industriale militare a Rusiei.

Un membru care controlează o astfel de rețea este cetățeanul italian Giulio Sfoglietti, care a jucat un rol într-o alianță care a permis Rusiei să cumpere arme în Turcia. O altă rețea a implicat piese importate pentru Promtech din Rusia, lovită de sancțiuni prin intermediul companiilor din Turcia, Franța și Hong Kong.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Nov. 2025, 17:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
19 Nov. 2025, 17:24 // Actual //  Grîu Tatiana

Transportatorii moldoveni care efectuează curse internaționale spre Rusia și alte destinații regionale vor putea circula din nou prin punctele de trecere a frontierei dintre Lituania și Belarus.

Guvernul lituanian a decis redeschiderea punctelor Šalčininkai și Medininkai începând cu 20 noiembrie 2025, ora 00:00, anunță Agenția Națională Transport Auto (ANTA).

Anterior, acestea fuseseră închise din motive de securitate națională, după incidente cauzate de baloane meteorologice suspecte provenite din Belarus.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII