ANRE, cu mâna pe termostat! Cât vor plăti consumatorii din Bălți și Chișinău pentru încălzire

03 Ian. 2025, 09:38
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Ian. 2025, 09:38 // Actual //  Ursu Victor

Astăzi, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) urmează să aprobe noi tarife pentru căldura centralizată, care prevăd majorări pentru consumatorii din Bălți și Chișinău, potrivit proiectului de decizie publilcat de regulator, care urmează să fie aprobat în cadruș ședinției de astăzi

Pentru locuitorii din Chișinău, prețul unei gigacalorii ar putea crește cu 686 de lei, ajungând la 2.510 lei/Gcal, potrivit propunerii ANRE. În acest context, Termoelectrica a solicitat un tarif de 2.564 de lei/Gcal (fără TVA), cu 740 de lei mai mare decât cel actual.

La Bălți, prețul căldurii centralizate ar putea crește cu 307 lei, ajungând la 2.126 de lei/Gcal, față de actualul tarif de 1.819 lei/Gcal. Propunerea vine în urma solicitării CET-Nord de a majora tariful la 2.612 lei/Gcal (fără TVA), ceea ce ar reprezenta o creștere de 793 de lei.

Majorările sunt justificat de cei doi frunizori de căldură urmare a scumpirii metanului, prețul căruia a ajuns al peste 500 de euro MWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

10 Apr. 2026, 10:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Apr. 2026, 10:41 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministerul Finanțelor anunță lansarea unei noi emisiuni de valori mobiliare de stat (VMS), subscrierea urmând să aibă loc în perioada 13–22 aprilie 2026.

Potrivit instituției, investitorii vor putea achiziționa obligațiuni de stat cu maturități de 1, 2, 3 și 4 ani, dobânzile oferite fiind fixe pe toată durata investiției.

Astfel, pentru titlurile cu maturitatea de: 1 an, rata dobânzii este de 6,95%, 2 ani – 7,05%, 3 ani – 7,15%, 4 ani – 7,35%.

Valoarea nominală a unei obligațiuni este de 100 de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!