Britanicii vor trebui să renunțe la vacanțe în străinătate.Ce amenzi vor plăti? Urmează să fie votată legea

24 Mart. 2021, 16:37
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
24 Mart. 2021, 16:37 // Actual //  MD Bani

Britanicii ar putea să nu mai aibă voie să plece în vacanță în afara țării. Cei care vor încălca această regulă ar putea fi amendați. Legea urmează să fie votată joi.

În cazul în care legea va fi adoptată, britanicii vor trebui să renunțe la vacanțe în străinătate până pe 17 mai. Cei care vor încălca legea vor fi amendați cu 5000 de lire.

Prim-ministrul britanic, Boris Johnson, spune că Marea Britanie ar trebui să fie foarte precaută cu cel de-al treilea val, scrie Aleph News.

Toate aceste consecințe sunt foarte, foarte grele pentru oameni. Tot ce pot să spun este că luăm toate deciziile în interesul britanicilor. Deja am auzit că sunt alte țări europene unde infectarea crește. Vom continua să protejam pe toată lumea, să dăm tot ce putem. Dar, știți, asta încă nu s-a terminat.”, a declarat Boris Johnson.

03 Mai 2026, 10:54
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Mai 2026, 10:54 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Veniturile colectate la vamă nu reflectă în totalitate volumul real al importurilor, iar în sistem persistă practici vechi care afectează bugetul de stat. Declarația a fost făcută de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, în cadrul unei emisiuni Realitatea de privește de la Realitatea TV.

Întrebat dacă încasările din vamă corespund realității, oficialul a răspuns: „De obicei nu” și a spus t că există fluxuri de bunuri care nu sunt impozitate, precum coletele sau anumite bunuri personale. În același timp, ministrul a lăsat să se înțeleagă că în sistem persistă practici informale.

„Există cu siguranță… sunt tradiții mai vechi. Vom continua să luptăm cu ele”, a declarat Gavriliță, sugerând indirect probleme de integritate în activitatea vamală.

Ministrul a precizat că autoritățile vor continua investițiile în echipamente, tehnologii și sisteme de control pentru a reduce tentativele de fraudare a bugetului.

Cu toate acestea, oficialul a evitat să ofere o estimare clară a pierderilor anuale cauzate de evaziune sau subevaluarea mărfurilor. „Nu cred că aș putea opera cu asemenea cifre”, a spus acesta, menționând că lipsa unor date exacte indică dificultatea de a cuantifica fenomenul.

În lipsa unor evaluări oficiale, ministrul a sugerat că eventualele estimări ar putea veni din surse externe, însă a admis că, în multe cazuri, prejudiciile reale rămân necunoscute, iar doar o parte dintre tentativele de fraudă ajung să fie depistate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!