Compensații la gaz și căldură! Autoritățile anunță cine și cât va primi

17 Nov. 2022, 12:27
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Nov. 2022, 12:27 // Actual //  bani.md

3110 lei este suma maximă pentru compensare la o factură pentru consumatorii cu cea mai mare vulnerabilitate energetică, a anunțat Marcel Spătari, ministrul Muncii în cadrul conferinței de presă.

În ceea ce privește volumul de gaze maxim compensat, Spatari spune că e vorba de 180 metri cubi.

Până în prezent au fost înregistrate 645 de mii de cereri pentru compensații de la stat pentru achitarea facturilor la resursele energetice.

În ceea ce privește compensația la energia electrică, volumul maxim de energie electrică compensată va fi de 75 KW/h.

Compensații oferite în dependență de gradul de vulnerabilitate:

Pentru consumatorii casnici, care își încălzesc locuința cu gaz:

  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică foarte ridicată – 12 lei per metru cub. Valoarea maximă a compensației în factură va fi de 3110 lei.
  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică ridicată – 14 lei pe metru cub. Valoarea maxima a compensației în factură va fi de 2750 de lei.
  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică medie prețul final – 17 lei per metru cub.
  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică scăzută – 24 de lei per metru cub.

Pentru consumatorii casnici care își încălzesc locuința cu energie termică volumul maxim compensat va fi stabilit la 1,3 gigacalorii pe lună:

Pentru consumatorii casnici, care își încălzesc locuința cu energie termică:

  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică foarte ridicată vor plăti un tarif final de 1450 de lei pe o gigacalorie.
  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică ridicată vor plăti un tarif final de 1700 de lei pe o gigacalorie
  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică medie vor plăti un tarif final 1950 de lei pe o gigacalorie.
  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică scăzută vor plăti un tarif final de 2500 de lei pentru o giga calorie.

De asemenea, la energia electrică se vor oferi compensații în limita unui plafon de 75 kilowatt per oră.

  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică foarte ridicată vor plăti un tarif final de 3,3 lei pe kilowatt ora.
  • Consumatori cu vulnerabilitate energetică ridicată 3,7 lei pe kilowatt ora.

La Chișinău suma maximă care va fi compensată factura la căldură este 1825 de lei  și 2080 de lei la Bălți – categoria vulnerabilității energetice foarte ridicate.

Vă puteți înregistra pe platforma compensatii.gov.md, pentru a beneficia de compensații în factură din partea statului la energia consumată în perioada rece a anului (noiembrie-martie).

Așadar, pregătiți la îndemână:
  • buletinul de identitate al fiecărui membru al familiei;
  • informațiile despre venitul fiecărui membru;
  • facturile pentru gaze naturale, energie electrică și energie termică, după caz.

Dacă aveți nevoie de suport pentru înscriere, adresați-vă la asistentul social sau la bibliotecarii din localitate. Lista de adrese o găsiți AICI.

De asemenea, pentru consultații este disponibilă Linia Verde guvernamentală: 0 8000 5000.

Până în prezent, pe platformă au fost depuse peste 590 000 de solicitări.

Realitatea Live

04 Dec. 2025, 17:12
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
04 Dec. 2025, 17:12 // Slider //  Grîu Tatiana

Bulgaria, Grecia și România au semnat la Bruxelles, un Memorandum de Înțelegere care pune în mișcare unul dintre cele mai mari proiecte de infrastructură regională ale ultimilor ani: dezvoltarea unei axe de transport care să conecteze Marea Egee cu Marea Neagră. Documentul stabilește cooperarea celor trei state în cadrul Platformei pentru Coridorul Marea Neagră – Marea Egee și creează baza pentru investiții majore în domeniul rutier, feroviar și fluvial. Comisarul european pentru transporturi și turism, Apostolos Tzitzikostas, a anunțat sprijinul instituțional al Comisiei Europene, calificând proiectul drept un pas decisiv spre o conectivitate mai rapidă și rezilientă în sud-estul Europei, scrie digi24.ro.

Planul include construirea a trei noi poduri peste Dunăre, văzute ca element strategic pentru conectivitatea dintre România și Bulgaria. Va fi edificat un al doilea pod mixt între Ruse și Giurgiu, urmat de un pod Silistra–Călărași și un altul la Nikopol–Turnu Măgurele. Autoritățile din regiune afirmă că aceste proiecte vor reduce congestionările de frontieră, vor crea opțiuni logistice suplimentare și vor asigura infrastructură adaptată inclusiv pentru mobilitate militară, dacă situația o va impune. În paralel, vor fi modernizate liniile de feribot existente, pentru a permite utilizarea lor duală, atât civilă, cât și strategică.

Planul atașat memorandumului descrie trei orientări majore ale coridorului sud–nord, având ca puncte de plecare Atena, Salonic și Alexandroupolis și ca destinații Sofia, Vidin, Ruse și București, cu extensii spre Europa Centrală, Ucraina și Republica Moldova. Astfel, porturile din regiune ar putea beneficia de noi fluxuri comerciale, iar țări precum Republica Moldova ar obține o conectivitate îmbunătățită către rețeaua europeană, ceea ce ar favoriza transportul de mărfuri și posibile proiecte logistice regionale.

Cele trei state au anunțat că vor utiliza fondurile europene disponibile prin Mecanismul pentru Interconectarea Europei și vor include investițiile în următorul buget multianual 2028–2034.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII