17 Noiembrie | Ziua Internațională fără Datorii

17 Nov. 2022, 11:43
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
17 Nov. 2022, 11:43 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Astăzi este ziua potrivită pentru a spune: Eu aleg să fiu #fărădatorii!
INCASO – Compania de Gestiune a Creanțelor organizează pentru al 11-lea an consecutiv Campania „Noiembrie – luna fără datoriiˮ, care are drept scop principal creșterea conștientizării populației în raport cu riscurile generate de neplata la timp a angajamentelor financiare asumate.

De Ziua Internațională fără Datorii INCASO readuce în atenția populației importanța și avantajele unei bune reputații financiare, acesta fiind motivul pentru care, și în acest an, echipa de juriști, avocați și mediatori acordă consultanță juridică gratuită, telefonic sau on-line, pentru soluționarea litigiilor legate de datorii, accentul punându-se în primul rând pe mediere. De asemenea, pentru a veni în sprijinul persoanelor care doresc soluționarea problemelor legate de datorii, compania oferă reduceri de până la 100% la penalități și alte costuri la achitarea datoriilor procesate de INCASO.

Analiza cifrelor arată că în primele nouă luni ale anului în curs am înregistrat o creștere de 25,6% a sumei datoriilor achitate, comparativ cu aceeași perioadă a anului 2021, ceea ce confirmă determinarea oamenilor de a lua decizii financiare mult mai responsabile.

„Noiembrie – luna fără datorii” este o campanie marca INCASO, care a ajuns deja la ediția a 11-a, fiind organizată în contextul Zilei Internaționale fără Datorii, marcată anual în data de 17 noiembrie. Scopul acesteia este de a atrage atenția asupra riscurilor generate de datoriile neplătite la timp, care pot deveni o povară dacă nu sunt soluționate la timp. Echipa INCASO, împreună cu partenerii campaniei, susține și îndeamnă toți cetățenii să adopte o conduită responsabilă în raport cu finanțele, și, totodată, să acorde mai multă importanță propriei reputații financiare.

Compania de Gestiune a Creanțelor INCASO

P.

28 Iun. 2026, 09:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
28 Iun. 2026, 09:54 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Aproape o mie de persoane au depus anul trecut reclamații la Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF), cele mai multe fiind legate de credite și depozite bancare. Potrivit raportului de activitate al instituției pentru anul 2025, intervențiile autorității au dus la recuperarea sau anularea unor sume de peste patru milioane de lei în favoarea consumatorilor.

În total, CNPF a înregistrat 914 petiții pe parcursul anului trecut. Dintre acestea, 532 au vizat sectorul creditelor și depozitelor, 159 au fost legate de asigurări, iar 107 au vizat serviciile de plată și schimb valutar.

În urma examinării sesizărilor, în sectorul creditării au fost restituite sau anulate creanțe în valoare de aproximativ 3,4 milioane de lei. Totodată, în domeniul asigurărilor, consumatorii au primit despăgubiri suplimentare de circa 877 de mii de lei, iar utilizatorii serviciilor de plată și schimb valutar au recuperat peste 218 mii de lei.

Pe lângă soluționarea petițiilor, Comisia Națională a Pieței Financiare a oferit consultanță telefonică pentru peste 3.300 de solicitări și a desfășurat campanii de informare privind educația financiară, drepturile consumatorilor și prevenirea fraudelor.