Condamnat în Moldova, aproape deputat la Kiev: cum a „înviat” Dmitri Necrasov sub numele Torner

05 Sept. 2025, 13:37
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Sept. 2025, 13:37 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Un moldovean condamnat acum 18 ani pentru furturi și escrocherii, cunoscut în trecut ca Dmitri Necrasov, a reușit o ascensiune spectaculoasă, transformându-se din infractor în personaj conectat la oligarhi ucraineni, politicieni de top și federații sportive din Republica Moldova. Investigația realizată de RISE Moldova și proiectul ucrainean „Схеми” dezvăluie detaliile uimitoare ale acestei metamorfoze.

La doar 41 de ani, Dmitri Necrasov – care între timp și-a schimbat identitatea de patru ori și a fost anunțat în căutare de două state – a bifat experiențe greu de imaginat: a evadat din închisoare, a fost declarat „mort” în acte, a încercat să devină deputat în Rada Supremă de la Kiev și conduce astăzi Federația de Biatlon din Republica Moldova sub numele de Dmitri Torner.

În 2003 și 2004, Necrasov a fost condamnat la 11 ani de detenție pentru escrocherii și furturi, inclusiv din apartamente pe care le închiria pentru a le jefui. În 2004, profitând de o permisie, nu s-a mai întors la penitenciar. În aceeași zi s-a căsătorit cu avocata sa, și-a schimbat numele în Bojii și a fugit din țară. Autoritățile l-au anunțat în căutare, însă ulterior un certificat de deces fals, adus din Ucraina, l-a făcut „dispărut” oficial pentru o perioadă.

Revenit la suprafață cu noua identitate de Dmitri Torner, fostul deținut apare în 2019 alături de oligarhul ucrainean Dmitri Firtaș, aflat sub ancheta FBI, și chiar în compania avocatului lui Donald Trump, Rudolph Giuliani, la Paris. Tot atunci a fost aproape să devină deputat în Rada Supremă pe listele Platformei de Opoziție – Pentru Viață, partid considerat pro-Kremlin. A fost retras în ultimul moment din cursă la solicitarea ministerului de Interne ucrainean, care a constatat că își obținuse mai multe identități pe baza unor acte false.

RISE mai notează că Torner a ajuns în ultimii ani de mai multe ori la Chișinău cu avion privat și a fost întâmpinat inclusiv de persoane din anturajul fostului președinte Igor Dodon. Totodată, el s-a implicat în Federația de Biatlon din Moldova, finanțând proiecte și echipamente, și preluând șefia federației prin intermediul unor investiții promise din Austria.

Deși în trecut a fost condamnat și căutat internațional, astăzi Dmitri Torner nu mai are dosare penale active, după ce atât în Republica Moldova, cât și în Ucraina unele cauze au fost clasate sau prescrise.

Astfel, traseul său spectaculos – de la tâlhării stradale și evadări, la negocieri privind soarta unui oligarh ucrainean și conexiuni cu avocați ai președintelui american – devine un nou dosar emblematic al felului în care personaje controversate reușesc să-și reinventeze biografiile și să pătrundă în structuri de influență politică și economică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

04 Mai 2026, 16:46
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
04 Mai 2026, 16:46 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova nu este doar un stat care aspiră la aderarea la UE, ci un test pentru Uniunea Europeană, susține directoarea Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, Ana Revenco. Declarația a fost făcută în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea.

„Republica Moldova este testul cu turnesol al însăși Uniunii Europene, al capacității Uniunii Europene de a proteja democrațiile liberale într-un stat în care tentaculele Federației Ruse încă sunt adânc înfipte. Asta este miza, nu doar pentru noi”, a declarat Revenco.

Potrivit acesteia, succesul sau eșecul Republicii Moldova are implicații dincolo de granițele țării. „Dacă Moldova reușește, demonstrează că modelul merge, că societățile din zona gri pot să aleagă și pot ține această alegere. Dacă nu, atunci Rusia câștigă un argument și mai puternic… pe care îl va folosi în fiecare zi decenii”, a spus ea.

Ana Revenco a subliniat că responsabilitatea nu aparține doar autorităților, ci întregii societăți.

„Noi nu avem luxul să ne relaxăm, mai ales acum. Nu avem luxul să luăm pauză… pentru că principalii actori nu sunt politicienii și nu sunt instituțiile statului. Sunteți dumneavoastră – societatea civilă, antreprenori, jurnaliști, toți cei care construiesc ceva.”

Totodată, aceasta a transmis că efortul de construcție nu vine cu recunoaștere imediată. „Vor veni momente în care veți face lucruri mărețe… și nu veți primi laude. Și a doua zi veți începe de la capăt. Dar n-așteptați recunoștință. Ea nu va fi. Poate viitoarele generații.”

În final, fosta ministră de Interne a făcut apel la unitate și asumare: „Unitatea contează. Să fim proactivi și strategici și să ne asumăm alegerea pe care am făcut-o… și atunci noi demonstrăm că eu sunt Moldova și că eu sunt Uniunea Europeană.”

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0 a reunit experți și lideri de opinie și a fost organizat în format TED Talk, ca platformă de dialog și mobilizare civică pentru parcursul european al țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!