Creștere spectaculoasă a traficului la Aeroportul Chișinău. Se caută 300 de milioane pentru un nou terminal

03 Iul. 2024, 13:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Iul. 2024, 13:14 // Actual //  bani.md

Aeroportul Internațional Chișinău a înregistrat un număr record de pasageri în primele șase luni ale anului, cu o creștere de 39% față de anul trecut. Deschiderea de noi rute și extinderea activității mai multor companii aeriene sunt principalii factori ai acestei creșteri.

Prognozele indică o continuare a acestei tendințe ascendente, cu un flux de pasageri în creștere constantă. Autoritățile aeroportuare continuă discuțiile cu diverse companii aeriene pentru extinderea numărului de rute disponibile.

„Cu toate acestea, infrastructura actuală a aeroportului nu mai poate face față volumului în creștere al pasagerilor. În acest sens, au fost anunțate planuri pentru realizarea unui studiu de fezabilitate pentru construcția unui nou terminal, parcare auto, pistă și alte facilități necesare pentru optimizarea operațiunilor aeroportuare”, susține ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu, într-uun mesaj postat pe Facebook.

Investițiile estimate pentru aceste proiecte esențiale sunt cuprinse între 250 și 300 milioane EUR. Autoritățile subliniază importanța acestor investiții pentru a răspunde cerințelor în continuă creștere ale pasagerilor și pentru a asigura o experiență eficientă și sigură în cadrul Aeroportului Chișinău.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

10 Iul. 2026, 16:23
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
10 Iul. 2026, 16:23 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Vasile Tofan a fost propus astăzi la funcția de premier de formațiunea politică PAS. Redacția BANI.MD a făcu profilul candidatului. Acesta este unul dintre cei mai cunoscuți antreprenori și investitori din Republica Moldova, cu o experiență de peste două decenii în investiții, dezvoltarea afacerilor și guvernanță corporativă. În ultimii ani, numele său a fost vehiculat în repetate rânduri pentru funcția de prim-ministru, iar vineri, 10 iulie, PAS a anunțat oficial că îl va propune pentru șefia Guvernului.

Astfel, Tofan este Senior Partner al Horizon Capital, unul dintre cele mai mari fonduri de investiții din Europa de Est, cu investiții în Republica Moldova și Ucraina. În această calitate, a coordonat investiții în companii din regiune și a promovat atragerea capitalului străin în economia moldovenească.

Pe lângă activitatea din cadrul Horizon Capital, Vasile Tofan ocupă funcții importante în guvernanța unor companii de referință din Republica Moldova: vicepreședinte al Consiliului de Administrație al maib, cea mai mare bancă din Republica Moldova, președinte al Consiliului de Administrație al Purcari Wineries, unul dintre cei mai mari producători de vinuri din Europa Centrală și de Est și membru în Consiliul de Administrație de la TV8.

Tofan și-a construit cariera în sectorul privat și al investițiilor. El a acumulat experiență atât în Republica Moldova, cât și în străinătate. În ultimii ani, omul de afaceri a fost implicat în dezbaterile cu privire politicile economice și fiscale. Recent, el a publicat un plan de reforme în 12 puncte, care include reducerea cheltuielilor publice, reformarea administrației și stimularea investițiilor private, apreciind că Republica Moldova are nevoie de schimbări economice profunde.

Numele lui Vasile Tofan nu apare pentru prima dată în discuțiile cu privire la  funcția de premier. În 2025, presa a relatat că i s-a propus să conducă Executivul, însă acesta nu a preluat funcția. În ultimele zile, după demisia premierului Alexandru Munteanu, Tofan a reapărut în centrul speculațiilor politice, iar liderul PAS, Igor Grosu a ieșit într-un video pe FAcebook și a confirmat oficial că îl înaintează pentru funcția de prim-ministru.