De ce fug companiile aeriene din Moldova?! Adina Vălean: Situația de siguranță în această regiune este puțin delicată

09 Mai 2023, 11:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Mai 2023, 11:53 // Actual //  bani.md

Situația de siguranță în această regiune este puțin delicată. Știm foarte bine că Republica Moldova a făcut eforturi pentru a menține un culoar de aviație sigur, astfel încât să nu piardă conectivitatea aeriană, a declarat, omisarul european, Adina Vălean aflată într-o vizită la Chișinău.

„Deciziile companiilor din diverse motive, comerciale sau de siguranță nu pot fi judecate sau influențate  de către autoritățile Europene. Trebuie să existe un dialog și să se ajungă la cele mai bune soluții atât pentru pasageri cât și pentru companiile respective. Sper ca lucrurile să se îmbunătățească în timp și printr-un dialog al autorităților cu companiile să se identifice care ar determina afectarea conectivității și al operațiunilor. Pot fi depășite dacă sunt discutate”, a punctat Vălean.

La sfârșitul lunii aprilie BANI.MD a scris despre Fly One care anunța că își reînregistrează avioanele în România și Armenia din cauza percepției riscului de securitate.

În martie 2023 pe fundalul riscurilor de securitate, compania low cost Wizz Air a decis să își suspende zborurile din Chișinău spre 13 orașe din Austria, Germania, italia, Ungaria, Cehia, Spania și Marea Britanie. Pasagerii moldoveni pot folosi drept alternativă Aeroportul Iași.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

19 Iun. 2026, 16:51
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
19 Iun. 2026, 16:51 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Banca Centrală a Rusiei a decis să reducă dobânda-cheie de la 14,5% la 14,25%, ceea ce marchează o  noua reducere consecutivă a ratei de referință și continuă procesul de relaxare a politicii monetare început în iunie 2025.

Decizia a surprins piețele financiare, întrucât majoritatea analiștilor anticipau o reducere mai mare, până la 14%. În ultimele luni, presiunile asupra Băncii Rusiei pentru accelerarea reducerii dobânzilor au crescut, pe fondul încetinirii economiei și al solicitărilor venite inclusiv din partea mediului de afaceri și a conducerii politice.

Totodată, ședința Consiliului de administrație a atras atenția după ce guvernatoarea Băncii Rusiei, Elvira Nabiullina, a lipsit aproape o lună din spațiul public, alimentând speculații privind o posibilă demisie.

În comunicatul său, Banca Rusiei a explicat că principalul motiv pentru reducerea mai prudentă a dobânzii îl reprezintă riscurile generate de politica fiscală. Deși inflația continuă să încetinească, iar economia a revenit pe creștere după declinul de la începutul anului, autoritățile monetare consideră că majorarea cheltuielilor bugetare ar putea alimenta noi presiuni inflaționiste.

Instituția a avertizat că politica bugetară pentru următorii trei ani va fi mai expansionistă decât se estima anterior, ceea ce ar putea necesita menținerea unor dobânzi mai ridicate pentru o perioadă mai lungă.

Președintele rus Vladimir Putin a declarat recent că se așteaptă la o nouă reducere a dobânzii-cheie, însă banca centrală a preferat o abordare mai precaută, semnalând că va evalua oportunitatea unor noi reduceri în funcție de evoluția inflației, a așteptărilor inflaționiste și a riscurilor interne și externe.

Experții consideră că ritmul reducerilor va încetini în perioada următoare. Potrivit unor estimări ale analiștilor ruși, dobânda-cheie ar putea ajunge la aproximativ 13% până la sfârșitul anului, însă menținerea unei rate de două cifre și în 2027 devine tot mai probabilă.

Banca Rusiei continuă să identifice riscuri inflaționiste semnificative, inclusiv creșterea rapidă a salariilor, deteriorarea perspectivelor economiei mondiale, majorarea cheltuielilor bugetare și reducerea producției de carburanți după atacurile cu drone asupra rafinăriilor rusești.