Destinația care îi atrage pe moldoveni ca un magnet! All inclusive cu mâncare și băutură

22 Mai 2023, 14:57
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Mai 2023, 14:57 // Actual //  bani.md

Există destinații de vacanță care îi atrag ca un magnet pe turiștii moldoveni, în parte datorită serviciilor all inclusive. Este vorba de Egipt unde se poate face plajă chiar și pe timp de iarnă.

Tot mai mulți moldoveni aleg să meargă în vacanță la mare în Egipt. Motivele sunt simple: prețurile sunt avantajoase, iar serviciile bune. Mai mult, all inclusive este și varianta de cazare preferată a familiilor cu copii, care-și doresc mai multă comoditate și alte servicii precum animație pentru cei mici, chiar în locul în care sunt cazați.

Astfel, peste o treime dintre moldoveni, în primele trei luni, au preferat să meargă în Egipt, România (27,8%), Turcia (9,3%), Bulgaria (6,7%), Republica Cehă (2,8%), Emiratele Arabe Unite (2,6%), Ungaria (2,4%), Italia (2,2%), Insulele Maldive (2,0%), Spania și Franța (câte 1,0%).

Datele Biroului Național de Statistică relevă că în primul trimestru al anului 28,4 mii de turiști moldoveni au plecat la odihnă prin intermediul agențiilor de turism, cu 74,2% mai mult în primul trimestru al anului față perioada similară a anului 2022.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Aug. 2026, 15:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 15:41 // Actual //  Ursu Victor

Energocom anunță că a reușit să rezerve volumele necesare de energie electrică pentru acoperirea consumului Republicii Moldova în ziua de sâmbătă, 8 august. Compania avertizează însă că situația pe piețele regionale rămâne volatilă, iar energia din import continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

Potrivit Energocom, pentru ziua de astăzi au fost achiziționați în total 10.989 MWh de energie electrică.

Cea mai mare parte, 68,50%, este asigurată prin contracte bilaterale de import. Alte 5,78% din necesar au fost cumpărate de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM).

Astfel, 74,28% din energia necesară Republicii Moldova pentru sâmbătă provine din importuri.

Producția locală din surse regenerabile asigură 24,56% din necesar, în timp ce centralele electrice de termoficare (CET) contribuie cu doar 1,16%.

Deși necesarul pentru 8 august este acoperit, Energocom atrage atenția că situația regională rămâne volatilă, iar energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf.

În aceste condiții, compania îndeamnă populația să utilizeze rațional energia electrică, în special în intervalul 18:00–23:00, să evite risipa și, acolo unde este posibil, să amâne folosirea aparatelor cu un consum ridicat pentru alte ore ale zilei.