G7 golește cufărul de război a lui Putin. Interzice importul de aur rusesc

27 Iun. 2022, 05:50
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Iun. 2022, 05:50 // Actual //  bani.md

Preşedintele american Joe Biden şi omologii săi din G7 vor conveni asupra unei interdicţii de import de aur nou din Rusia, în contextul în care vor extinde sancţiunile împotriva Moscovei pentru războiul său împotriva Ucrainei, a declarat sâmbătă pentru Reuters o sursă familiarizată cu acest subiect, scrie Bloomberg.

Statele Unite au mobilizat lumea pentru a impune Rusiei costuri economice rapide şi semnificative pentru a-i refuza preşedintelui Vladimir Putin veniturile de care are nevoie pentru a-şi finanţa războiul din Ucraina.

Potrivit sursei, Departamentul de Trezorerie al SUA va emite marţi o hotărâre de interzicere a importului de aur nou în SUA, într-o măsură menită să izoleze şi mai mult Rusia de economia mondială prin împiedicarea participării sale pe piaţa aurului.

Departamentul Trezoreriei SUA a refuzat să comenteze.

Sancţiunile occidentale împotriva Rusiei nu au vizat direct transporturile comerciale de aur, dar multe bănci, transportatori şi rafinării au încetat să mai tranzacţioneze cu metalul rusesc după începerea conflictului din Ucraina.

Aurul este un activ crucial pentru banca centrală rusă, care s-a confruntat cu restricţii de acces la unele dintre activele sale deţinute în străinătate din cauza sancţiunilor occidentale.

Acţiunile minerilor ruşi de aur tranzacţionate în străinătate s-au prăbuşit în acest an, pe fondul dificultăţilor, inclusiv în ceea ce priveşte vânzarea de aur şi rambursarea împrumuturilor către băncile sancţionate.

Rusia produce în jur de 10% din aurul extras la nivel mondial în fiecare an. Deţinerile sale de aur s-au triplat de când a anexat Crimeea în 2014.

Interzicerea importului de aur rusesc ar fi cea mai recentă dintre mai multe plutoane de sancţiuni care vizează Moscova de la invazia sa din 24 februarie în Ucraina, care a făcut mii de morţi sau răniţi.

De când a început ceea ce numeşte o operaţiune specială de demilitarizare a Ucrainei, Rusia a bombardat oraşe până la dărâmături şi au fost găsite cadavre de civili în oraşele în care forţele sale s-au retras. Aceasta neagă că a vizat civili şi spune, fără dovezi, că semnele de atrocităţi au fost înscenate.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

10 Iul. 2025, 10:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Iul. 2025, 10:03 // Actual //  Ursu Victor

Lucrările de construcție a variantei de ocolire a orașului Vulcănești, parte a drumului național M3 Chișinău–Comrat–Giurgiulești, al doilea cel mai lung drum din Republica Moldova, au ajuns la un grad de execuție fizică de 77%, anunță Administrația Națională a Drumurilor.

AND susține că după 22 de luni, proiectul avansează într-un ritm susținut. Ultima porțiune a drumului – o secțiune cu 3 benzi pe o lungime de 1,2 km – este în proces de stabilizare cu ciment, urmând aplicarea tuturor straturilor rutiere proiectate.

Pe traseul cuprins între km 0+000 și km 8+580 sunt prevăzute lucrări complexe de infrastructură: un podeț, sisteme de drenaj pe ambele părți ale drumului, protecții pentru taluzurile excavate și reconstrucția zonelor anterior împădurite.

În luna iunie, pe șantier s-au desfășurat lucrări variate, printre care: testarea sistemului de protecție cu geogrid 3D, lucrări de hidroînsămânțare, profilarea taluzurilor, construcția acostamentelor, montarea balustradelor și a rosturilor de dilatație la podul de la km 2+965.

Stratul de legătură din beton asfaltic a fost aplicat pe 86% din traseu, iar stratul de uzură este finalizat pe 70%, ceea ce reflectă un progres clar și constant al lucrărilor.

Proiectul, în valoare de 21,2 milioane de euro, este finanțat de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) și urmează a fi finalizat până în februarie 2026. Lucrările sunt executate de compania ucraineană LLC Automagistral Pivden, aceeași firmă care a reabilitat anterior un segment de 31 km al aceluiași drum, lucrare care a durat 4,5 ani și a costat 24 milioane de euro.

Finalizarea centurii rutiere va însemna o schimbare pentru cei peste 12.000 de locuitori ai orașului Vulcănești, care vor fi eliberați de traficul greu și de zgomotul constant. În același timp, șoferii vor beneficia de un drum modern, sigur și mai rapid spre frontiera cu România.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA
NO COMMENT | CREAREA UNUI JOC 3D – FILMĂRI ÎN MOLDOVA
NO COMMENT | CREAREA UNUI JOC 3D – FILMĂRI ÎN MOLDOVA