Gest unic în Europa o ţară va dona 11% din bugetul său militar Ucrainei

07 Dec. 2022, 05:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Dec. 2022, 05:21 // Actual //  bani.md

Muntenegru va dona 11% din bugetul său militar Ucrainei, a anunţat luni biroul premierului, conform CNN.

Această donaţie, alături de „primirea a mii de refugiaţi”, arată „determinarea clară a guvernului muntenegrean de a sprijini apărarea ucrainenilor”, se arată în declaraţia biroului premierului muntenegrean Dritan Abazović.

Termenii au fost conveniţi de Abazović şi preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, care au semnat luni o declaraţie comună, potrivit canalului Telegram al lui Zelenski.
„Astăzi, am semnat declaraţia comună, care defineşte domeniile prioritare de cooperare între Ucraina şi Muntenegru în cadrul cursului strategic al ţării noastre de a dobândi statutul de membru deplin al NATO”, a declarat Zelenski în postarea de pe Telegram.

„Sunt recunoscător Muntenegrului pentru sprijinul politic puternic şi ajutorul practic important acordat Ucrainei”, a adăugat el.
Abazović a declarat pe Twitter că Muntenegru „vrea pace”. „De aceea, ne exprimăm sprijinul fără echivoc pentru Ucraina şi poporul său în vederea protejării integrităţii, suveranităţii şi dreptului la o viaţă liberă”, a adăugat Abazović.

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!