Marea Britanie a înghețat active rusești în valoare de 18,4 miliarde de lire sterline

11 Nov. 2022, 09:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Nov. 2022, 09:41 // Actual //  bani.md

Activele ruseşti îngheţate de Regatul Unit în cadrul sancţiunilor britanice împotriva Moscovei după invadarea Ucrainei se ridică la 18,4 miliarde de lire sterline, potrivit cifrelor făcute publice joi într-un comunicat al Trezoreriei, relatează AFP şi Reuters.

Londra susţine că această sumă ilustrează „rolul cheie jucat în opoziţia faţă de Rusia pentru invadarea ilegală a Ucrainei” şi dezvăluie că suma este cu aproape 6 miliarde de lire mai mare decât cea din toate celelalte programe de sancţiuni britanice la un loc.

Sancţiunile împotriva Rusiei, în colaborare cu aliaţii Regatului Unit, „vizează 1.200 de persoane şi peste 120 de entităţi, îngheţând activele a 19 bănci ruseşti (…) de la începutul invaziei” Rusiei în Ucraina.

„60% din rezervele monetare străine (ale Moscovei) au fost imobilizate şi exporturile ruseşti s-au prăbuşit, în timp ce importurile de bunuri de importanţă crucială au scăzut cu 68% din partea ţărilor care aplică sancţiunile”, a menţionat Trezoreria britanică.

30 Mai 2026, 09:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
30 Mai 2026, 09:49 // Actual //  Ursu Victor

Automobilele Mercedes-Benz ar putea ajunge, în practică, interzise pe piața din Statele Unite, din cauza unui nou proiect de lege discutat în Congresul american, care vizează producătorii auto cu legături directe sau indirecte cu China, relatează CNBC, citând surse din industrie.

Potrivit postului american de televiziune, cel mai mare acționar individual al Mercedes-Benz este compania de stat chineză BAIC (Beijing Automotive Industry Holding), fapt care ar putea plasa constructorul german în vizorul noilor restricții.

Inițiativa legislativă, susținută de congresmeni din ambele partide, prevede interzicerea importului, vânzării sau producerii de automobile destinate pieței americane de către companii care au participații directe sau indirecte ale guvernelor considerate „adversari străini” ai Statelor Unite, inclusiv China.

Dacă proiectul va fi adoptat în forma actuală, acesta ar putea afecta nu doar producătorii auto chinezi, ci și companii internaționale care au acționari majori sau influenți din China.

CNBC notează că măsura face parte din eforturile Washingtonului de a reduce influența economică și tehnologică a Chinei în sectoarele strategice ale economiei americane.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!