McDonald’s-ul rușilor va redeschide toate restaurantele. A primit cartofi

21 Sept. 2022, 10:10
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
21 Sept. 2022, 10:10 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Compania care administrează fostele restaurante McDonald’s din Rusia, redenumite „Gustos și atât” anunță că toate cele 850 de restaurante vor fi deschide până la sfârșitului anului. Anunțul vine după ce compania anunță că au primit cartofi, după o „criză de aprovizionare”, scrie Reuters.

Oleg Paroev, directorul executiv al companiei, a lăudat activitatea restaurantelor în primele 100 de zile, însă a refuzat să ofere detalii cu privire la vânzări, venituri, produse noi sau piețe de import.

Deși spune că „Gustos și atât” a depășit așteptările firmei de la deschidere, Paroev recunoaște că restaurantele s-au confruntat cu provocări „mult mai complicate” decât era prevăzut inițial.

Lipsa de provizii de cartofi a lăsat multe restaurante fără cartofi prăjiți. Paroev spune că problema a fost rezolvată, însă a refuzat să spună de unde importă, acum, Rusia cartofi pentru restaurantele sale.

„Am suferit vreo două-trei luni”, a adăugat el.

Totuși, pentru a evita probleme similare pe viitor, din cauza impactului sancțiunilor, Paroev spune că firma intenționează să înlocuiască importurile de ingrediente esențiale cu produse locale.

15 Iul. 2026, 18:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Iul. 2026, 18:01 // Actual //  Grîu Tatiana

Primii 100 de kilometri ai Liniei Electrice Aeriene Vulcănești–Chișinău au fost puși sub tensiune. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei în exercițiu, Dorin Junghietu, care a asistat la desfășurarea lucrărilor.

Potrivit ministrului, segmentul de linie va rămâne în regim de testare timp de 24–48 de ore, perioadă în care specialiștii Î.S. Moldelectrica vor verifica funcționarea acestuia.

Acesta a precizat că echipa tehnică a Moldelectrica a efectuat toate verificările și coordonările necesare înainte de energizarea segmentului, iar testele fac parte din programul complex de verificare a fiecărei componente a proiectului.

„Aceste lucrări fac parte din programul complex de testare individuală a fiecărei componente a proiectului, care vor fi finalizate odată cu punerea sub tensiune a tuturor celor trei componente împreună: Stația Vulcănești, Linia Electrică și Stația Chișinău”, a spus ministrul.

Linia Electrică Aeriană Vulcănești–Chișinău este unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură energetică realizate în Republica Moldova. Aceasta are o lungime de aproximativ 157 de kilometri, traversează 35 de localități din opt raioane și va conecta Stația Electrică Vulcănești de 400 kV cu Stația Electrică Chișinău de 330 kV. Linia va avea o capacitate de transport de până la 630 MVA, suficientă pentru a acoperi peste 50% din consumul de energie electrică al țării în perioadele de vârf.

Proiectul face parte din Programul de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic al Republicii Moldova și este finanțat de Grupul Băncii Mondiale, valoarea totală ridicându-se la aproximativ 61 de milioane de euro, dintre care circa 27 de milioane de euro sunt destinate construcției liniei electrice. Lucrările au început în aprilie 2024.