Medvedev lansează un nou atac la adresa Occidentului și a sancțiunilor: Infantilism adolescentin și prostie primitive

26 Iul. 2022, 17:48
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Iul. 2022, 17:48 // Actual //  bani.md

Vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Federaţiei Ruse, Dmitri Medvedev, critică dur sancțiunile impuse Rusiei și spune că vor afecta cetățenii europeni, referindu-se la livrările de gaze către Occident. El mai spune și că Europa a intensificat livrările de arme către Ucraina pentru a o ajuta să câștige războiului.

Vicepreşedintele Consiliului de Securitate al Federaţiei Ruse, Dmitri Medvedev, a postat marți pe canalul său de Telegram o nouă declarație plină de acuzații la adresa Uniunii Europene. El a criticat din nou sancțiunile impuse Rusiei, transmite agenţia rusă de presă TASS.

„Întreaga politică actuală a europenilor în privința Rusiei este un cocktail dezgustător de grosolănie arogantă, infantilism adolescentin și prostie primitivă.

Mai întâi și-au anunțat intenția de a pedepsi sever Rusia pentru dorința sa de a proteja oamenii care suferă și de a-și asigura interesele pe termen lung. Au decis, ca de obicei, să facă praf economia rusă, să o priveze de banii din exporturile de energie, să impună sancțiuni totale”, a scris marți Medvedev pe canalul său Telegram.

Medvedev mai susține că sancțiunile menite să facă rău Rusiei, afectează și locuitorii din Europa care ar putea îngheța de frig la iarnă. În plus, el a mai declarat și că UE a decis să intensifice livrările de arme către Ucraina, în speranța că aceasta va câștiga războiul.

„Au decis că nu le pasă că cetățenii UE vor să trăiască în case încălzite, cu apă. Apoi și-au dat seama că nimeni nu a anulat iarna și că rezervele alternative de gaz, petrol și cărbune sunt scumpe sau pur și simplu nu există. Și-au dat seama cât de greu este să stai pe trei scaune. Ajutăm Ucraina și facem rău Rusiei, dar nici economia și poporul nostru nu ne sunt străine. În general, planurile nu au funcționat bine.

Băieții deștepți europeni văd o ieșire din situația asta doar prin intensificarea livrărilor de arme către regimul de la Kiev pentru a avea un final victorios“, a mai scris Medvedev.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

08 Aug. 2026, 11:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 11:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Proprietarii unor apartamente cu suprafața mai mică de 120 de metri pătrați ar putea ajunge să achite impozitul pe avere. Guvernul propune eliminarea criteriului de suprafață. Astfel, urmează să conteze doar valoarea totală estimată a proprietăților locative.

În prezent, impozitul pe avere se aplică dacă sunt îndeplinite concomitent două condiții: valoarea totală a proprietăților constituie cel puțin 200 de salarii medii lunare pe economie, iar suprafața totală este de minimum 120 de metri pătrați.

Proiectul de simplificare a legislației fiscale și vamale elimină pragul de suprafață și stabilește o singură condiție: valoarea estimată totală a locuințelor, caselor de vacanță și cotelor-părți deținute de o persoană să ajungă la cel puțin cinci milioane de lei.

Astfel, un apartament de lux cu o suprafață mai mică de 120 de metri pătrați ar putea deveni obiect al impozitului pe avere dacă valoarea sa estimată depășește pragul stabilit. În calcul va intra valoarea cumulată a tuturor proprietăților locative deținute de contribuabil, nu doar valoarea unei singure locuințe.

Modificarea produce însă efecte în ambele direcții. Eliminarea criteriului de suprafață extinde impozitarea asupra locuințelor mici, dar scumpe. În același timp, proprietățile cu suprafața mai mare de 120 de metri pătrați nu vor fi taxate dacă valoarea lor totală rămâne sub cinci milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!