Moldova ocupă locul 24 din 126 de țări în clasamentul mondial privind dezvoltarea poștală

26 Oct. 2021, 12:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
26 Oct. 2021, 12:00 // Actual //  MD Bani

Moldova ocupă locul 24 din 126 de țări în clasamentul mondial privind dezvoltarea poștală, conform clasamentului anual al Uniunii Poștale Universale (UPU). Despre aceasta a anunțat Î.S. „Poșta Moldovei” pe pagina de Facebook.

În pofida crizei pandemice, prin eforturile și munca depuse de către Î.S. „Poșta Moldovei”, Republica Moldova a urcat cu doua trepte în clasamentul anual al Uniunii Poștale Universale (UPU), astfel, situându-se pe poziția 24, din 126 de operatori poștali desemnați ai țărilor-membre UPU, se arată în postarea de pe Facebook.
Conform raportului UPU care face referire la companiile poștale, fiecare dintre cele 126 de țări a fost evaluată în baza indicatorilor de eficiență (de la 0 la 100), conform celor patru aspecte ale dezvoltării poștale: fiabilitate, aspect care reflectă viteza livrării trimiterilor și urmărirea acestora; disponibilitate, aspect care sintetizează conectivitatea globală prin evaluarea dimensiunii rețelei și volumului schimbului de poștă; relevanță, aspectul ce estimează intensitatea cererii pentru portofoliul complet de servicii poștale; mobilitate, aspect care indică nivelul de diversificare a fluxurilor de venituri, precum și capacitatea de a inova și de a presta servicii poștale inclusive.
Amintim că, în anul 2020, Î.S. Poșta Moldovei, s-a clasat pe locul 26 din 170 de operatori poștali desemnați ai țărilor-membre UPU din cele 192 existente.
Î.S.„Poșta Moldovei” depune efort maxim pentru dezvoltarea serviciilor poștale de calitate, fiind mereu în pas cu tehnologiile avansate, astfel oferind clienţilor servicii moderne şi soluţii complexe.

17 Iun. 2026, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
17 Iun. 2026, 16:55 // Actual //  Grîu Tatiana

Parlamentul României analizează eliminarea taxei de 25 de lei (aproximativ 1,25 euro) aplicate coletelor din afara Uniunii Europene, o măsură care a stârnit controverse între susținătorii comerțului online și reprezentanții magazinelor locale. Proiectul de lege, care a primit deja mai multe avize favorabile în Parlament, este prezentat de inițiatori drept o soluție pentru reducerea costurilor suportate de consumatori și simplificarea cumpărăturilor online. În schimb, comercianții români avertizează că eliminarea taxei ar putea favoriza și mai mult platformele asiatice precum Temu și Shein, cu efecte negative asupra economiei locale și pieței muncii.

Taxa logistică se aplică coletelor extracomunitare cu valoare redusă. Potrivit susținătorilor proiectului, aceasta majorează artificial costul produselor comandate și creează sarcini administrative suplimentare pentru operatorii poștali și firmele de curierat.

De cealaltă parte, Asociația Română a Magazinelor Online (ARMO) susține că eliminarea taxei ar amplifica avantajele competitive ale marilor platforme din afara Uniunii Europene. Organizația citează un studiu realizat de Academia de Studii Economice din București, potrivit căruia vânzările comercianților non-UE către România au ajuns în 2025 la cel puțin 4,4 miliarde de lei (aproximativ 880 de milioane de euro).

Conform cercetării, într-un scenariu în care platformele din afara UE își continuă expansiunea fără măsuri de echilibrare a pieței, economia României ar putea pierde aproximativ 1,78 miliarde de lei (circa 356 de milioane de euro) din contribuția sectorului la PIB în 2026, iar peste 4 600 de locuri de muncă ar putea dispărea.

Reprezentanții industriei mai arată că taxa de 25 de lei românești a adus la bugetul de stat circa 32 de milioane de euro doar în primele trei luni ale anului 2026.

Amintim că în Republica Moldova autoritățile intenționează să aplice taxe pentru cumpărăturile pe coletele internaționale din octombrie 2026.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!