Moldova se scufundă în importuri: deficitul comercial a explodat la 4,6 miliarde de dolari

15 Oct. 2025, 10:40
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
15 Oct. 2025, 10:40 // Actual //  Ursu Victor

În august 2025, exporturile Moldovei au însumat 332,6 milioane dolari SUA, în scădere cu 4,2% față de iulie, dar cu 22% mai mari comparativ cu august 2024, potrivit datelor Biroului Național de Statistică.

Importurile au totalizat 889,2 milioane dolari, în diminuare lunară de 1,8%, dar în creștere anuală de 20,8%.

Deficitul comercial al lunii a fost de 556,6 milioane dolari, aproape neschimbat față de iulie, dar cu 20% mai mare decât în august anul trecut.

În ianuarie–august 2025, exporturile au însumat 2,28 miliarde dolari (-2,5%), iar importurile 6,91 miliarde dolari (+18,3%). Dezechilibrul comercial s-a adâncit la 4,63 miliarde dolari, cu 32% peste nivelul din 2024, gradul de acoperire a importurilor prin exporturi reducându-se la 33%.

Uniunea Europeană a absorbit 67,5% din exporturile Moldovei, în creștere ușoară față de anul trecut, în timp ce CSI a coborât la 6,3%. Principalele destinații de export au fost România (29,6%), Italia și Turcia (câte 9,4%), Cehia (8,6%) și Ucraina (7,9%). Pe partea importurilor, 53,9% au provenit din UE, cele mai mari cote revenind României (22,8%), Chinei (13,5%) și Ucrainei (10,4%).

La export, cele mai importante grupe de mărfuri au fost mașinile și aparatele electrice (16%) și semințele și fructele oleaginoase (14%), în timp ce importurile au fost dominate de gaz și produse derivate (9,1%) și petrol (8,6%).

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!