Moldovenii milionari cu afaceri fabuloase peste Prut. Cei companii au?

31 Aug. 2023, 13:22
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Aug. 2023, 13:22 // Actual //  bani.md

Moldovenii aveau 7 363 de companii peste Prut la sfârșitul lunii iulie, cu un capital de 66,7 milioane de euro, arată datele Camerei Registrului și Comerțului din România.

Doar în luna iulie, moldovenii și-au înființat 21 de companii peste Prut situându-se pe locul 12 în clasamentul companiilor străine înființate. Valoare capitalului subscris a însumat 12 milioane de euro.

Cea mai mari companie fondată de un moldovean în România este INVESTMENT ADH INT SRL (2,5 milioane de euro capitalul social) de la Suceava controlată de Teodor Haucă, fost senator PD de Rădăuți în perioada 1996-2000 și care controlează unul dintre cei mai mari producători de medicamente din Republica Moldova Balkan Pharmaceuticals prin intermediul fiului său Alin Haucă.

Fostul senator, declara anterior că intenționează să construiască la Iași și un proiect imobiliar de amploare, cu 60 de imobile pe un teren de 12 hectare în zona Nicolina.

O altă companie fondată de un moldovean este P & K COMPANY S.R.L. de la Iași cu un capital social de 418 mii de euro. Domeniul de activitate este management şi de consultanţă în management. Anul trecut a avut o cifră de afaceri de peste 100 de mii de euro  și un profit de 45,5 mii de euro.

Alte două companii Bucovina S.A de la Suceava și Jardi R.M de la Brașov din domeniul lactatelor sunt controlate de milionarul moldovean Vladimir Jardan. Vladimir Jardan împreună cu familia sa, controlează mai multe companii din domeniul lactatelor din Moldova, România, Ucraina, Kazahstan și Germania.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

20 Ian. 2026, 09:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Ian. 2026, 09:53 // Actual //  bani.md
Asociația Națională „COPYRIGHT” informează titularii de drepturi și publicul interesat că, în urma verificărilor efectuate în calitate de succesor universal al AO „Oficiul Republican al Dreptului de Autor” (AO ORDA), au fost identificate circumstanțe de o gravitate deosebită privind modul în care, în anul 2018, a fost favorizată anularea condamnării și stingerea antecedentului penal al dlui Roșca Valeriu, persoană condamnată anterior pentru infracțiuni de corupție.
Aceste informații sunt de interes public major, întrucât privesc persoane care au deținut și exercitat funcții de conducere în organisme din domeniul gestiunii colective, cu impact direct asupra administrării veniturilor titularilor de drepturi.
Totodată, prezentul demers este determinat de faptul că, în urma verificărilor interne și a constatărilor oficiale recente ale autorităților de control, a ieșit la iveală un tipar de conduită ce nu putea fi ignorat de actuala conducere a AN „COPYRIGHT”.
Din actele și informațiile examinate rezultă existența unui tandem de acțiune format din Belei Olga și Belei Elena, care, prin roluri distincte și complementare, ar fi contribuit la obținerea unei soluții judiciare favorabile, prin inducerea în eroare a instanței și prin exercitarea de influențe nelegitime.
În primul rând, Belei Olga, în calitate de director al AO ORDA în perioada octombrie 2017 – mai 2018, avea obligația legală de a asigura veridicitatea actelor oficiale emise în numele organizației. Cu toate acestea, în cadrul procedurii judiciare inițiate de dl Roșca Valeriu la 22.05.2018, a fost prezentată instanței o adeverință eliberată de AO ORDA, potrivit căreia acesta ar fi activat oficial în cadrul asociației în baza unui contract din 01.05.2015 și ar fi avut o conduită profesională pozitivă. Verificările interne efectuate ulterior, în calitate de succesor, indică neconcordanțe esențiale între conținutul adeverinței și situația documentară reală, inclusiv lipsa raporturilor de muncă efective din februarie 2017, absența documentelor salariale, fiscale și administrative uzuale.
Aceste circumstanțe, care urmează a fi apreciate sub aspect penal exclusiv de organele competente, nu reprezintă simple erori formale, ci indică probabila emitere intenționată a unui document cu conținut fals, utilizat pentru a influența hotărârea judecătorească în interesul dlui Roșca Valeriu și pentru a ascunde de instanță situația sa juridică reală. Din informațiile analizate rezultă că, la acel moment, dl Roșca Valeriu deținea funcția de administrator al IP CLAD, având calitatea de persoană care gestiona o organizație, cu drepturi și obligații în exercitarea funcțiilor administrative de dispoziție și organizatorico-economice. Această calitate era relevantă în contextul în care asupra sa fusese aplicată pedeapsa complementară a privării de dreptul de a ocupa funcții publice, iar prezentarea unei false încadrări profesionale în cadrul AO ORDA a avut rolul evident de a evita apariția unor întrebări legitime din partea instanței privind exercitarea reală a unor funcții incompatibile cu statutul său juridic.
În al doilea rând, Belei Elena, aflată la acel moment într-o funcție publică de rang înalt, ar fi avut un rol determinant în faza de recurs. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, aceasta ar fi discutat cu Sergiu Brînză, soțul judecătoarei Liubovi Brînză – membră a completului de judecată al Curții de Apel Chișinău care a examinat recursul dlui Roșca Valeriu – sugerând exercitarea de influențe asupra soției sale pentru obținerea unei soluții favorabile cumnatului său. Acest ansamblu de fapte au fost reflectate public într-o investigație jurnalistică:
Totodată, există o înregistrare video a discuțiilor purtate, făcută publică, care poate fi vizionată aici: https://youtu.be/DmSBqhZnLCc
Existența acestor materiale ridică suspiciuni rezonabile privind traficul de influență în scopul favorizării unei decizii judiciare, aprecierea definitivă a faptelor revenind exclusiv organelor competente.
Relevanța acestor circumstanțe este întărită de succesiunea obiectivă a soluțiilor judiciare. Astfel, prima instanță a respins cererea dlui Roșca Valeriu ca neîntemeiată, apreciind în mod corect și întemeiat că nu sunt întrunite condițiile legale pentru anularea condamnării. Abia ulterior implicării atribuite dnei Belei Elena în faza de apel, soluția a fost schimbată radical, Curtea de Apel admițând recursul și dispunând anularea condamnării și stingerea antecedentului penal. Această schimbare de soluție, survenită după demersurile de influențare reflectate public, întărește suspiciunea existenței unei legături cauzale între intervențiile nelegitime și rezultatul judiciar obținut.
Acțiunile celor două surori se completează astfel într-un mecanism coerent de favorizare: pe de o parte, crearea unei aparențe factuale false prin adeverința emisă de Belei Olga, care a alimentat premisa „bunei conduite profesionale” a condamnatului și a ascuns statutul său juridic real, iar pe de altă parte, presiunea nelegitimă asupra actului de justiție prin demersurile atribuite Belei Elenei. Împreună, aceste acțiuni au generat cadrul în care instanța de apel a fost pusă în situația de a decide pe baza unei realități denaturate.
În acest context, AN „COPYRIGHT” subliniază că soluția de admitere a recursului din 27.09.2018 a fost fundamentată inclusiv pe premisa activării oficiale a dlui Roșca Valeriu la AO ORDA și pe o interpretare extensivă a art. 90 alin. (😎 Cod penal. Din analiza juridică rezultă că această interpretare este serios contestabilă, întrucât pedeapsa complementară a privării de dreptul de a ocupa funcții publice fusese aplicată ca accesorie pedepsei cu închisoarea, iar, potrivit art. 65 alin. (4) Cod penal, termenul ei curge de la executarea pedepsei principale, care nu a avut loc. În aceste condiții, decizia a creat, prin manipularea literei legii, o situație în care o pedeapsă legal aplicată a rămas fără posibilitate reală de executare, contrar scopului pedepsei penale și principiului inevitabilității răspunderii.
Este relevant faptul că acest mod de operare nu reprezintă un episod izolat. Ulterior, Belei Olga și Roșca Valeriu s-au manifestat din nou în tandem, demonstrând un tipar de conduită contrar legii. În urma verificărilor efectuate de Agenția de Stat pentru Proprietatea Intelectuală (AGEPI) asupra activității fostei conduceri a AO SC CLAD – fostul director Roșca Valeriu și fosta juristă principală Olga Belei – au fost stabilite oficial fapte și circumstanțe ce au generat prejudicii de ordinul milioanelor de lei, constatate prin Actul de Control special AGEPI nr. 6/988 din 30.06.2025. https://clad.md/…/1-act-de-control-ao-sc-clad-nr.6-din… . Acest act reflectă semnarea și gestionarea ilegală a contractelor de licență, diminuarea artificială a tarifelor, acordarea de scutiri nejustificate, aplicarea de reduceri arbitrare și manipularea documentelor contractuale și a evidențelor contabile, cu impact direct asupra veniturilor titularilor de drepturi.
În prezent, aceste fapte fac obiectul plângerilor aflate spre investigare la Centrul Național Anticorupție (CNA), depuse de noua conducere a AO SC CLAD, în vederea tragerii la răspundere a persoanelor care ar fi acționat contrar obligațiilor funcționale și normelor statutare, prejudiciind titularii de drepturi cu sume considerabile.
AN „COPYRIGHT” consideră necesară prezentarea acestor informații pentru protejarea intereselor titularilor de drepturi și pentru asigurarea transparenței în domeniul gestiunii colective. Organizația își rezervă dreptul de a sesiza autoritățile competente cu privire la indiciile de emitere a actelor cu conținut neveridic și de influențare a actului de justiție, precum și de a coopera deplin cu instituțiile statului pentru clarificarea completă a situației.
Prezentul comunicat are caracter informativ. Stabilirea existenței unor infracțiuni și a răspunderii individuale revine exclusiv organelor de urmărire penală și instanțelor de judecată.