Prețuri halucinante la apartamentele din Chișinău! Prețurile pot depăși 600 de euro pentru o noapte

07 Mart. 2022, 11:58
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
07 Mart. 2022, 11:58 // Au Bani //  MD Bani

Proprietari de apartamente din țară continuă să facă abuz și să câștige bani pe seama fluxului ridicat de refugiați din Ucraina. Prețul pentru apartamentele din Chișinău oferite spre chirie pe platformele Booking.com sau Airbnb.com au crescut considerabil. Din păcate, prețul cerut nu corespunde condițiilor oferite. Anterior, prețul mediu era 30-35 de euro.

De exemplu, pe Booking.com prețul unui apartament în perioada 8-9 martie începe de la 100 de euro pentru o noapte și poate depăși 600 de euro. Prețurile pipărate sunt pentru apartamentele din zona centru. Din câte putem observa, unele prețuri sunt cu „reduceri”. De asemenea, este vizibil că prețul nu corespunde calității.

Aceeași situație este și pe Airbnb.com, în perioada 8-9 martie, prețul pentru o noapte începe de la 50 de euro și depășește cu mult 600 de euro în zona de centru a orașului.

De la începutul războiului din Ucraina, mulți dintre cetățenii ucraineni au decis să se refugieze în Republica Moldova, țara noastră fiind printre țările care a adăpostit cei mai mulți dintre refugiați, chiar dacă unii au folosit Republica Moldova doar ca țară de tranzit. În acest context, prețurile la chiriile din Chișinău au explodat. Proprietarii de apartamente vor să câștige pe seama refugiaților, mărind considerabil prețurile.

Amintim că, în contextul invaziei Ucrainei de către Rusia, Airbnb a anunțat că îşi suspendă operaţiunile în Rusia şi Belarus.  De asemenea, Airbnb a anunțat despre posibilitatea de a caza gratuit 100.000 de refugiaţi ucraineni, în urma colaborării cu 14 guverne.

Conform companiei de cercetare de piaţă AirDNA, Rusia are peste 90.000 de spaţii active de închiriat pe termen scurt, în timp ce în Minsk, capitala Belarus, sunt peste 1.800.

 

21 Apr. 2026, 16:16
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
21 Apr. 2026, 16:16 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Rinat Ahmetov, considerat cel mai bogat om din Ucraina, a achiziționat prin holdingul său un apartament de lux pe cinci niveluri în Monaco pentru 471 de milioane de euro, într-o tranzacție care se numără printre cele mai mari vânzări de locuințe private consemnate vreodată.

Rinat Ahmetov a cumpărat în Monaco un apartament de lux de 471 de milioane de euro, într-una dintre cele mai mari tranzacții rezidențiale din istorie. Miliardarul a fost recent în România unde a mers la Arena Națională flancat de bodyguarzi, pentru a-și lua rămas bun de la Mircea Lucescu.

Proprietatea, cu 21 de camere, este situată pe malul mării, în districtul Mareterra, cea mai nouă și exclusivistă dezvoltare imobiliară din Principat. Proiectul, construit pe teren câștigat din mare și inaugurat de prințul Albert al II-lea în 2024, a atras deja investitori ultra-bogați din întreaga lume.

Apartamentul se află în clădirea emblematică „Le Renzo” și se întinde pe aproximativ 2.500 de metri pătrați, fără a include balcoanele și terasele cu vedere la Marea Mediterană. Locuința dispune de piscină privată, jacuzzi și cel puțin opt locuri de parcare.

Grupul energetic DTEK, controlat de același miliardar Rinat Ahmetov, a fost unul dintre furnizorii de energie electrică pentru Republica Moldova, livrând curent pe piața locală în trimestrul al doilea al anului 2025.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!