Putin și-a transformat reședința secretă de iarnă în fortăreață

04 Apr. 2023, 04:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Apr. 2023, 04:44 // Actual //  bani.md

Canalul Russian Navalny Live, condus de echipa liderului opoziției ruse, Alexei Navalnîi, aflat în detenție, a publicat un videoclip din care reiese că în apropierea reședinței de vacanță a președintelui Vladimir Putin din Krasnaya Polyana a fost amplasat un sistem de rachete antiaeriene Panțîr S-1.

Krasnaya Polyana este o suburbie a Sociului.
Sistemul antirachetă a fost amplasat la o distanță de 1 km de un complex de clădiri care, potrivit documentelor, aparține Gazprom, relatează pravda.co. Complexul se află pe un teren de 20 de hectare, cu un heliport și un telescaun privat.

Echipa lui Navalnîi susține că aceasta este reședința secretă de iarnă a lui Putin, unde președintele rus merge, la obicei, la schi, potrivit Adevărul.

Informația vine în contextul în care, în ianuarie, sistemele de rachete antiaeriene Panțîr S-1 au fost reperate și în apropierea a altor două dintre reședințele lui Putin – în Valdai și în Novo-Ogaryovo. Astfel de sisteme au fost instalate și pe mai multe clădiri din Moscova.

Oficial, în afară de Kremlin, președintele rus are trei reședințe: ”Novo-Ogaryovo”, în regiunea Moscova, ”Bochariv Stream”, în Soci și ”Valdai”, în regiunea Novgorod.

Tot luni, jurnaliștii de la Financial Times au dezvăluit faptul că Serviciile de securitate ale Rusiei le confiscă paşapoartele înalţilor oficiali şi directorilor companiilor de stat pentru că Putin se teme că va fi trădat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!