Statele G7, în alertă: sunt pregătite măsuri pentru stabilizarea pieței energetice

31 Mart. 2026, 09:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
31 Mart. 2026, 09:45 // Actual //  Grîu Tatiana

Statele din G7 anunță că sunt pregătite să intervină pentru a calma turbulențele de pe piața energetică, în contextul tensiunilor internaționale care continuă să afecteze prețurile și aprovizionarea.

Miniștrii de Finanțe și ai Energiei, împreună cu guvernatorii băncilor centrale din SUA, Canada, Japonia, Marea Britanie, Franța, Germania și Italia, au discutat într-o teleconferință despre un răspuns coordonat la volatilitatea crescută a piețelor. Potrivit declarației comune, statele G7 sunt gata să adopte „toate măsurile necesare” pentru a proteja stabilitatea și securitatea energetică.

Decizia vine pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu, care a amplificat incertitudinile pe piețele globale de energie și a dus la creșteri de prețuri. Oficialii avertizează că aceste evoluții pot afecta economia globală și pot pune presiune suplimentară asupra inflației.

„Suntem pregătiți să luăm toate măsurile necesare, în strânsă coordonare cu partenerii noștri, pentru a menține stabilitatea pieței energiei”, se arată în comunicatul emis după reuniunea organizată de Franța, care deține în acest an președinția grupului.

În paralel, și Agenția Internațională pentru Energie a intervenit recent, după ce statele membre au decis eliberarea unui volum record de 400 de milioane de barili de petrol din rezervele strategice, pentru a tempera creșterea prețurilor.

Ministrul japonez de Finanțe, Satsuki Katayama, a atras atenția că scumpirea petrolului și temerile legate de aprovizionare riscă să afecteze piețele și creșterea economică, motiv pentru care situația nu poate fi lăsată să se prelungească.

În același timp, băncile centrale din G7 își reafirmă angajamentul de a menține stabilitatea prețurilor, subliniind că politicile monetare vor continua să fie ajustate în funcție de evoluțiile economice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

25 Aug. 2026, 16:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
25 Aug. 2026, 16:49 // Actual //  Grîu Tatiana

Plafonul pentru anumite operațiuni valutare care pot fi efectuate fără autorizarea Băncii Naționale a Moldovei va crește de la 10 000 la 100 000 de euro, iar din 1 ianuarie 2028 va ajunge la 250 000 de euro. Parlamentul a aprobat în prima lectură proiectul de modificare a Legii privind reglementarea valutară, care prevede liberalizarea treptată a operațiunilor valutare și simplificarea procedurilor pentru persoane și companii.

Modificările vor fi aplicate în două etape, înainte de liberalizarea deplină a operațiunilor valutare, prevăzută la aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Astfel, pentru mai multe tipuri de tranzacții valutare, oamenii și companiile vor putea opera sume mai mari fără să solicite în prealabil autorizarea BNM.

Proiectul elimină și autorizarea pentru unele operațiuni financiare. Printre acestea se numără cumpărarea de către rezidenți a unor instrumente financiare străine, precum și anumite credite și împrumuturi acordate nerezidenților de societăți de investiții, organizații de creditare nebancară și societăți de asigurare și reasigurare.

Pentru moldovenii care pleacă să locuiască peste hotare, regulile vor fi mai simple. Persoanele fizice rezidente care emigrează vor putea deschide conturi în străinătate și transfera active atunci când își stabilesc domiciliul peste hotare sau pe perioada șederii în străinătate.

Din 1 octombrie 2027 va fi eliminat și regimul de notificare la BNM și de luare la evidență pentru anumite împrumuturi și credite externe primite de rezidenți. Măsura este prezentată în document ca o simplificare a procedurilor administrative pentru operațiunile financiare cu nerezidenții.

Schimbări sunt prevăzute și pentru aeroporturi și punctele internaționale de trecere a frontierei. Utilizarea valutei străine va fi permisă mai larg în unitățile comerciale din aeroporturi, la bordul aeronavelor și în zonele de trecere a frontierei.

Casele de schimb valutar vor putea, la rândul lor, să ofere servicii de plată și să distribuie sau să răscumpere monedă electronică, dacă sunt înregistrate ca agenți ai unor societăți de plată sau ai unor societăți emitente de monedă electronică licențiate.

În același timp, BNM își păstrează și își consolidează atribuțiile de control. Banca centrală va putea refuza autorizarea unei operațiuni valutare dacă aceasta prezintă riscuri legate de aplicarea sancțiunilor internaționale sau de încetarea relațiilor de corespondent bancar. Casele de schimb valutar vor trebui să prezinte BNM și informații privind situațiile financiare anuale.