Statul limitează compensațiile pentru energia de la vânt și soare și impune mecanismul de facturare netă

05 Oct. 2023, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Oct. 2023, 16:28 // Actual //  bani.md

Deputații au votat modificarea legii cu privire la energia regenerabilă. Este vorba de facturarea netă a volumului de energie electrică livrată în rețea, comparativ cu facturarea netă care este în prezent.

„Contorizarea netă  utilizeze reaua în calitate de acumulator dă energie când e soare și consumă când are nevoie. Rețeaua nu este acumulator real poate servi celor care produc energie regenrabilă. Cei care își pun panouri solare pentru a substitui consumul real costurile le transferă pe cei care nu au panouri. Mecanismul de facturare netă permite o repartizare echitabilă a capacitărilor între diferiți consumatori să descurajăm supracapacitarea, să nu fie transformată într-un business de furnizare fără licență și reglementare. Pe de altă parte simplifică investițiile în domeniul regenerabilelor. Chiar dacă financiar este mai puțin avantajos din punct de vedere tehnic va fi mai simplu. Până acum erai legat de un singur loc de consum or, acum”, a explicat ministrul Energiei, Victor Parlicov.

Potrivit lui Parlicov, modificările propuse se referă la promovarea energiei regenerabile în sectoarele încălzire și răcire și transporturi, precum și la stabilirea dreptului producătorilor eligibili de a primi plăți (compensații) pentru limitarea cantităților de energie electrică din surse regenerabile, injectate în rețelele electrice. De asemenea, documentul conține prevederi referitoare la organizarea licitațiilor și conținutul documentației de licitație, precum și la drepturile și obligațiile specifice ale producătorilor eligibili.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

25 Iun. 2026, 14:35
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Iun. 2026, 14:35 // Actual //  bani.md

Pe 28 iunie 2026, Teatrul Verde va găzdui un astfel de moment, unde Olga Ciolacu, Lidia Botezatu, Cătălin Josan, Cristina Scarlat, Milla Danilceac, AKORD, Catharsis, Brio Sonores, Concertino Accordion Band și alți artiști îndrăgiți vor urca pe aceeași scenă în concertul-tribut dedicat compozitorului, dirijorului, academicianului, maestrului Gheorghe Mustea, cu prilejul împlinirii a 75 de ani.

Începând cu ora 19:00, publicul va redescoperi cele mai îndrăgite creații ale maestrului, într-un spectacol în care vocile consacrate se întâlnesc cu energia noii generații. Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova” și Capela Corală Academică „Doina” vor da viață unui program care celebrează creația unui muzician ce și-a dedicat întreaga carieră artei.
Seara este gândită pentru toate vârstele. Primii 500 de copii care vor veni la spectacol însoțiți de familie vor primi în dar volumul „Povești ale popoarelor lumii pentru întreaga familie”, o carte audio pentru ca bucuria muzicii să continue și acasă.

Cei prezenți vor avea la dispoziție o zonă gastronomică, iar pentru a facilita accesul la eveniment cu intrarea în Parcul „Valea Morilor”, Primăria Municipiului Chișinău va asigura organizarea transportului public din sectoarele capitalei spre strada Alexe Mateevici: dinspre Ciocana, de pe strada Alecu Russo, dinspre Râșcani, de pe strada Studenților, dinspre Botanica, de la bulevardele Decebal-Dacia și dinspre Buiucani, de pe strada Alba-Iulia.

Gazdele serii vor fi Andrei Porubin și Doina Stempovschi, iar gala aniversară promite să ofere publicului o întâlnire memorabilă cu muzica și creația maestrului Gheorghe Mustea. Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Chișinău. Intrarea este liberă.