Așa-numitul Soviet Suprem de la Tiraspol a aprobat miercuri decretul liderului transnistrean, Vadim Krasnoselski, privind prelungirea stării excepționale în economie în regiunea transnistreană până la 17 iunie.
Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe extraordinare, pe fondul crizei energetice provocate de reducerea livrărilor de gaze naturale în regiune. Potrivit administrației de la Tiraspol, situația economică și indicatorii social-economici continuă să se înrăutățească.
Regimul de stare excepțională economică a fost prelungit pentru încă 30 de zile și prevede mai multe măsuri speciale, inclusiv consumul rațional al resurselor energetice, prioritizarea finanțării măsurilor ce țin de protejarea vieții și sănătății populației, precum și acțiuni pentru prevenirea și diminuarea efectelor deficitului de gaze naturale.
Autoritățile separatiste susțin că măsurile sunt necesare pentru menținerea funcționării regiunii și asigurarea necesităților de bază ale populației, în condițiile reducerii semnificative a volumelor de gaze livrate în Transnistria.