Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga, a declarat în cadrul unei emisiuni la Agora că autoritățile sunt în alertă din cauza răspândirii pestei porcine africane în Republica Moldova, iar unul dintre factorii agravanți este migrația necontrolată a animalelor sălbatice dinspre Ucraina.
„La hotar avem un război de unde evadează animalele – și mă refer mai ales la mistreți – că fug de război și caută un refugiu. Da, și ei la fel sunt potențiali purtători de acest virus”, a spus ministra.
Potrivit Ludmilei Catlabuga, autoritățile au organizat mai multe ședințe încă din luna februarie, pentru a pune în aplicare un plan de acțiuni privind monitorizarea și eradicarea focarelor deja identificate.
„Noi, în discuțiile și de la începutul anului – vorbesc de luna februarie – am avut înumerate ședințe și convocări pe planul de acțiuni, cum monitorizăm și cum eradicăm focarele deja apărute de la începutul anului”, a menționat ministra.
Autoritățile din domeniul sanitar-veterinar continuă să monitorizeze îndeaproape situația, iar crescătorii de porci sunt îndemnați să ia toate măsurile de biosecuritate pentru a preveni infectarea animalelor.
Oli