Moldova, pepinieră de contrabandă pentru Europa! Țigările ilegale din stânga Prutului inundă Europa

13 Iun. 2025, 15:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
13 Iun. 2025, 15:04 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova este identificată în raportul KPMG „Illicit Cigarette Consumption in Europe – 2024 Results” ca fiind o sursă activă și un coridor de tranzit major pentru comerțul ilicit cu țigări care afectează grav statele din Uniunea Europeană, în special România.

Conform documentului, 38,9 miliarde de țigarete ilicite au fost consumate în 2024 în Uniunea Europeană – cel mai mare nivel din ultimul deceniu. Deși Moldova nu este membru UE, ea este menționată expres ca țară sursă sau de tranzit pentru volume mari de produse din tutun care intră ilegal în spațiul comunitar.

Experții KPMG notează că țigările provenite din Moldova, împreună cu cele din Ucraina și Belarus, alimentează o rețea infracțională extinsă care pătrunde în mod constant pe piețele din România, Polonia, Ungaria și țările baltice. Frontiera moldo-română este una dintre cele mai active rute de introducere ilegală a țigărilor în UE.

Țigările ilicite ajung pe teritoriul Uniunii fie prin: contrabandă clasică (ascunse în autovehicule, trenuri sau camioane de marfă), fie prin metode moderne: dronă, coletărie poștală și vânzări online prin social media, în special în zonele de frontieră slab controlate.

România a fost printre cele mai afectate piețe, înregistrând un consum ilicit estimat la peste 2 miliarde de țigarete în 2024. Aproximativ 30% din acest volum este suspectat că provine din Moldova și Ucraina, afirmă surse din industrie.

Pierderile bugetare pentru România din cauza contrabandei cu țigări au fost estimate la peste 700 de milioane de euro, iar experții atrag atenția că fără sprijin regional, inclusiv din partea Moldovei, combaterea acestui fenomen este imposibilă.

Deși autoritățile de la Chișinău au anunțat periodic capturi de țigări de contrabandă și intensificări ale controalelor, KPMG avertizează că eforturile sunt izolate și reactive, fără o strategie sistemică de prevenire. Lipsa unui sistem electronic de trasabilitate a produselor din tutun și slaba cooperare regională permit grupărilor ilegale să opereze nestingherite.

Totodată, Moldova rămâne atractivă pentru rețelele de contrabandă din cauza: nivelului scăzut al accizelor la produsele din tutun comparativ cu UE, controlului slab al frontierelor, mai ales în zona transnistreană și prezenței unor capacități de producție neautorizate în stânga Nistrului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Dec. 2025, 17:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
16 Dec. 2025, 17:32 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Un complex de bunuri din municipiul Ungheni a fost cumpărat contra unei sume de 1,925 milioane de lei, în cadrul licitației „cu strigare”, organizate la 16 decembrie de Agenția Proprietății Publice.

Potrivit instituției, bunul vândut include două construcții cu suprafețe de 133,5 metri pătrați și 19,5 metri pătrați, precum și terenul aferent pentru construcții, cu o suprafață de 0,054 hectare, amplasat pe strada Fiodor Musatov nr. 3 din municipiul Ungheni. Valoarea totală a tranzacției se ridică la aproape două milioane de lei, pasul de licitare fiind stabilit la 10%.

Conform Regulamentului privind licitațiile cu strigare și cu reducere, adjudecatarul urmează să achite întreaga sumă de aproape 2 milioane de lei în termen de 20 de zile de la semnarea procesului-verbal al licitației. Ulterior, în decurs de șapte zile de la achitarea banilor în bugetul de stat, Agenția Proprietății Publice și cumpărătorul vor încheia contractul de vânzare-cumpărare.

Pe lângă prețul de adjudecare, cumpărătorul va achita și impozitul privat de 1%, ceea ce înseamnă 19 250 de lei, sumă care se adaugă la valoarea totală a tranzacției.

Totodată, Agenția Proprietății Publice informează că pentru licitația „cu reducere” nu au fost depuse cereri de participare.

În total, Agenția Proprietății Publice a scos la vânzare terenuri și imobile în aproximativ 20 de localități din Republica Moldova. Cel mai valoros lot era un teren de 5,342 hectare din comuna Zagarancea, raionul Ungheni, cu un preț de pornire de 11 milioane de lei, însoțit de o obligație investițională de 5 milioane de euro, ce urma să fie realizată în termen de trei ani de la semnarea contractului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII