Carne de porc, specie pe cale de dispariție. Efectivul s-a redus cu 33%

01 Aug. 2025, 11:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
01 Aug. 2025, 11:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În perioada ianuarie–iunie 2025, sectorul zootehnic din Republica Moldova a înregistrat evoluții mixte, cu scăderi semnificative în producția de carne, dar și creșteri consistente în producția de lapte și ouă, potrivit datelor oficiale publicate de autorități, potrivit datelor Biroului Național de Statistică.

Producția totală de animale în greutate vie a scăzut cu 10,9% față de aceeași perioadă a anului precedent. Acest declin a fost determinat în principal de diminuarea producției în întreprinderile agricole cu 14,9%, în timp ce gospodăriile populației au înregistrat o scădere mai moderată de 3,4%.

În contrast, producția de lapte a cunoscut o creștere semnificativă de 7,7%. Întreprinderile agricole au raportat un avans de 22,8%, iar gospodăriile populației – de 4,4%, semnalând o dinamică pozitivă în acest segment.

De asemenea, producția de ouă a crescut cu 4,1%, impulsionată de majorarea livrărilor înregistrate atât în fermele specializate (+6,1%), cât și în gospodăriile individuale (+2,0%).

În ceea ce privește efectivul de animale la 1 iulie 2025, datele arată o ușoară redresare în unele categorii. Numărul bovinelor din întreprinderile agricole a crescut cu 7,9%, la fel și cel al ovinelor și caprinelor (+7,9%). Efectivul de păsări a înregistrat un plus de 1,9%. În schimb, efectivul de porcine s-a redus cu peste o treime comparativ cu aceeași dată a anului trecut, semnalând dificultăți majore în această ramură a sectorului.

Aceste evoluții reflectă un dezechilibru tot mai accentuat între ramurile zootehniei, afectate de factori economici, sanitari și climatici, dar și o posibilă reorientare a fermierilor spre activități mai stabile, cum ar fi producția de lapte și ouă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Aug. 2025, 10:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Aug. 2025, 10:33 // Actual //  Ursu Victor

Autoritățile britanice au aplicat o amendă de 300.000 de lire sterline (aproximativ 345.000 de euro) companiei Markom Management Limited, o entitate asociată cu familia oligarhilor ruși Arkadi și Boris Rotenberg – prieteni apropiați ai președintelui rus Vladimir Putin. Potrivit Financial Times, sancțiunea a fost anunțată de Office of Financial Sanctions Implementation (OFSI), o structură aflată în subordinea Trezoreriei britanice.

Firma a fost sancționată pentru efectuarea unei plăți de 416.590 de lire sterline către o persoană aflată pe lista neagră a sancțiunilor impuse de Regatul Unit, în contextul anexării Crimeei și al invaziei ruse în Ucraina. OFSI precizează că responsabilii Markom Management au ordonat transferul de bani știind cu exactitate că destinatarul era vizat de măsurile restrictive.

Conform unui raport publicat în 2020 de Subcomitetul Senatului SUA privind arta și sancțiunile, compania face parte din Markom Group, un conglomerat controlat de avocatul Mark Omelnitsky. Grupul ar fi fost folosit de familia Rotenberg pentru a gestiona structuri opace implicate în tranzacții cu opere de artă de mare valoare, menite să ocolească regimul internațional de sancțiuni.

Arkadi și Boris Rotenberg, considerați apropiați personali ai lui Putin, se află pe listele de sancțiuni ale Regatului Unit, Uniunii Europene și Statelor Unite. Marea Britanie a înghețat activele celor doi oligarhi și ale membrilor familiei lor, în conformitate cu legislația aplicabilă împotriva celor care sprijină sau beneficiază de pe urma regimului Kremlinului.

Acest nou caz scoate în evidență metodele sofisticate prin care rețelele oligarhice rusești încearcă să ocolească sancțiunile internaționale, folosind companii-fantomă, structuri intermediare și tranzacții prin piețe mai puțin reglementate, cum este sectorul operelor de artă. Autoritățile britanice susțin că vor continua să investigheze și să penalizeze orice încălcare a măsurilor impuse în contextul războiului din Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA