Asigurări pe hârtie, refuzuri pe bandă: Două companii sancționate pentru înșelarea clienților

01 Aug. 2025, 09:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Aug. 2025, 09:39 // Actual //  Ursu Victor

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a constatat noi abateri în sectorul asigurărilor, sancționând două companii — „INTACT Asigurări Generale” SA și ÎM CIA „TRANSELIT” SA — pentru nerespectarea legislației în vigoare și afectarea drepturilor consumatorilor.

În cazul companiei „INTACT Asigurări Generale” SA, autoritatea de reglementare a constatat neexecutarea prescripției privind achitarea despăgubirii de asigurare către un consumator, dar și omisiunea de a informa autoritatea competentă, așa cum prevede legea. În acest context, CNPF a emis o nouă prescripție, obligând compania să achite integral despăgubirea restantă și să regularizeze dosarul de daună vizat.

Mult mai grav este tabloul constatat în urma unui control tematic desfășurat la ÎM CIA „TRANSELIT” SA, care a vizat activitatea companiei în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024, în ceea ce privește asigurările medicale pentru călătoriile în străinătate. Din cele 106.024 de contracte încheiate, autoritatea a analizat 2.752 dosare de daună, dintre care multe au fost marcate de abuzuri și ilegalități.

Printre neregulile grave identificate se numără: utilizarea unor practici comerciale agresive, prin solicitarea de documente irelevante, tergiversarea procesului de despăgubire și ignorarea corespondenței din partea păgubiților, includerea în contracte a unor clauze contrare legislației, refuzuri nejustificate de plată a despăgubirilor, fără o analiză obiectivă a probelor și nerespectarea termenelor legale de plată și lipsa de transparență în soluționarea cererilor.

CNPF a ordonat companiei „TRANSELIT” să revizuiască toate dosarele din perioada menționată, pentru a identifica cazurile de refuzuri nejustificate la plată și a le remedia corespunzător. În plus, compania este obligată să revizuiască modelul de contract și condițiile speciale de asigurare pentru conformarea cu legislația națională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

13 Iun. 2026, 10:23
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
13 Iun. 2026, 10:23 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Consiliul de administrație al maib propune acționarilor aprobarea distribuirii dividendelor pentru anul 2025 în valoare de 3,88 lei pentru fiecare acțiune cu valoarea nominală de 2 lei.

Decizia urmează să fie examinată la Adunarea Generală Anuală a Acționarilor, programată pentru data de 25 iunie. Potrivit propunerii înaintate de conducerea băncii, suma totală destinată plății dividendelor se ridică la 401,9 milioane de lei, notează infotag.md.

În anul 2025, maib a înregistrat un profit net de 1,99 miliarde de lei. Din această sumă, aproximativ 20,5% urmează să fie distribuită acționarilor sub formă de dividende, iar restul de 1,557 miliarde de lei va rămâne în bancă sub formă de profit nerepartizat și va fi inclus în capitalul instituției.

Banca a anunțat că data de înregistrare pentru stabilirea dreptului de a primi dividende este 25 iunie 2026. Astfel, acționarii care figurează în registrul acționarilor la această dată vor beneficia de plata dividendelor.

Rezultatele financiare ale băncii indică o îmbunătățire semnificativă a indicatorilor de performanță. Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) a ajuns la 22,8% în 2025, comparativ cu 18% în anul precedent.

Totodată, portofoliul de credite al băncii a crescut cu 27,4% față de 2024, ajungând la aproximativ 6 miliarde de lei.

În același timp, indicatorul costuri-venituri s-a îmbunătățit semnificativ, coborând la 44,2%, față de 52,3% în anul anterior, pe fondul unei creșteri mai rapide a veniturilor comparativ cu cheltuielile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!