Cine sunt câștigătorii concursului de desen şi pictură ,,Eu știu să folosesc rațional Energia”. Ce premii au obținut

17 Iun. 2021, 14:54
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Iun. 2021, 14:54 // Actual //  MD Bani

Astăzi, 17 iunie, a avut loc premierea câștigătorilor concursului de desen și pictură ,,Eu știu să folosesc rațional Energia” organizat de Agenția pentru Eficiență Energetică (AEE) în colaborare cu rețeaua de magazine Enter. La evenimentul de premiere a participat directorul AEE, Alexandru Ciudin.

Astfel, directorul AEE, Alexandru Ciudin a înmânat premiile celor 3 câștigători, după cum urmează:

Locul I: 1500 lei – Adelina Juncu;
Locul II: 1000 lei – Camelia Guranda;
Locul III: 500 lei – Mihaela Triboi.

Aceasta este prima ediție a concursului ,,Eu știu să folosesc rațional Energia” și au participat circa 400 de copii cu vârsta cuprinsă între 6-15 ani din diferite localități: Chișinău, Șoldănești, Dondușeni, Criuleni, Edineț, Telenești, Ungheni, Ialoveni, Vulcănești, Cahul, Șoldănești, Strășeni, Bălți, Sîngerei, Ștefan Vodă.

Scopul concursului a fost de a stimula copiii să-și expună viziunea despre eficiența energetică și sursele de energie regenerabilă și de a promova și valorifica potențialul creativ al copiilor.

Lucrările copiilor pot fi accesate AICI.

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!