„Titanicul rusesc” al luxului, anulat! Criptoscandalul a înghețat vacanța miliardarilor

03 Sept. 2025, 17:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Sept. 2025, 17:35 // Actual //  Ursu Victor

O croazieră exclusivistă către Polul Nord, destinată unor clienți bogați din Rusia, a fost anulată în ultimul moment în urma unui scandal financiar internațional, relatează The Financial Times.

Peste 150 de participanți – antreprenori, top manageri din IT și vedete media – urmau să pornească luna trecută într-o călătorie luxoasă la bordul unui spărgător de gheață al companiei franceze Ponant, deținută de familia miliardară Pinault. Programul includea preparate culinare semnate de chefi cu stele Michelin, saune și observarea naturii arctice prin telescoape Swarovski.

Croaziera trebuia să înceapă din arhipelagul norvegian Svalbard (Spitzbergen), însă a fost anulată după ce în SUA a fost arestat un antreprenor rus din domeniul cripto, al cărui start-up înregistrat în Delaware intermedia plățile dintre Ponant și tur-operatorul TRVL, companie rusească din Dubai care organizase charterul.

După anularea călătoriei, TRVL a intentat un proces în Franța, acuzând Ponant că nu a returnat 5,8 milioane de dolari din contractul total de 8,5 milioane de doolari. În instanță, firma rusă solicită despăgubiri de peste 7 milioane  de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

20 Aug. 2026, 14:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
20 Aug. 2026, 14:51 // Actual //  Grîu Tatiana

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova pentru joi, 20 august, este acoperit integral prin achiziții comerciale. Energocom anunță că a rezervat volumele necesare pentru a asigura consumul de energie al țării pentru întreaga zi.

În total, pentru 20 august, compania a achiziționat 10.295 MWh de energie electrică. Cea mai mare parte a volumului, 72,14%, provine din contracte bilaterale de import.

Alte 25,86% din energia achiziționată provin din surse regenerabile, 0,75% este cumpărată de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM), iar 1,25% provine de la centralele electrice de termoficare (CET-uri).

Energocom reiterează că, deși consumul pentru ziua de joi este acoperit, situația de pe piața regională rămâne dificilă. Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf, ceea ce menține presiunea asupra costurilor de achiziție.