Rusia, pe butuci fără benzină! Stațiile mici trag obloanele

10 Sept. 2025, 13:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Sept. 2025, 13:04 // Actual //  Ursu Victor

Tot mai multe regiuni din Rusia se confruntă cu deficit de benzină, fenomen care a dus la închiderea temporară a unor benzinării independente. Dacă inițial problemele erau semnalate în Orientul Îndepărtat și regiunea Saratov, acum situația se extinde și în Nijni Novgorod, Rostov, Riazan și Crimeea, unde proprietarii rețelelor locale afirmă că unele rafinării nu mai livrează benzină 92 și 95 de câteva săptămâni, scrie publicația rusă Izvestia

Principalele cauze invocate de experți sunt creșterea sezonieră a cererii, turismul sporit în august, dar și scumpirea carburanților pe piața angro. Președintele Uniunii Independente a Carburanților, Pavel Bajenov, a explicat pentru Izvestia că deficitul de benzină se resimte deja în peste 10 regiuni, afectând mai ales rețelele mici de stații de alimentare.

Reprezentanții companiilor locale confirmă că unele benzinării funcționează „de la o cisternă la alta”, iar altele și-au suspendat activitatea. În Crimeea și sudul Rusiei, problema se accentuează la stațiile cu capacități mici de stocare, iar în Orientul Îndepărtat, creșterea de două ori a fluxului de turiști a amplificat criza.

Pe lângă factorii sezonieri, analiștii invocă și atacurile asupra rafinăriilor rusești, care au redus producția și au creat presiuni pe piața internă. În plus, marii producători preferă adesea să vândă peste hotare, unde prețurile sunt mai avantajoase.

Prețurile pe piața bursieră au atins niveluri istorice: în septembrie, benzina AI-95 a ajuns la 82.300 ruble/tonă în partea europeană a Rusiei, iar AI-92 a depășit 70.600 ruble/tonă.

Guvernul de la Moscova a încercat să tempereze situația prin limitarea exportului de benzină până la sfârșitul lui septembrie 2025 și prin modificarea graficelor de reparații la rafinării, pentru a crește livrările interne.

Specialiștii susțin că soluțiile pe termen scurt ar fi importurile suplimentare, repararea rapidă a rafinăriilor și eventual sprijin financiar prin credite preferențiale pentru NPA și rețelele de benzinării. Totuși, echilibrarea durabilă a pieței ar necesita modernizarea producției și crearea de stocuri regionale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

18 Aug. 2026, 11:08
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
18 Aug. 2026, 11:08 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Există industrii despre care se vorbește puțin și despre care se înțelege și mai puțin. Gestiunea creanțelor este una dintre acestea. 

În 2009, am pornit cu o misiune mai greu de explicat la acea vreme: să aducem în Republica Moldova experiența și bunele practici europene în gestionarea creanțelor, un domeniu asociat mai degrabă cu practici informale.

De atunci am construit, an de an, un model de business bazat pe trei principii considerate deseori opuse: stabilitatea financiară a partenerilor, dreptul debitorilor la o soluție corectă de revenire în circuitul economic și o cultură a plăților mai responsabilă.

Astăzi, INCASO este cea mai mare companie de gestiune a creanțelor din Republica Moldova. Am readus peste 1 miliard de lei în economia reală, gestionăm creanțe în valoare de peste 3 miliarde de lei, lucrăm cu o echipă de peste 130 de specialiști și deținem patru certificări ISO, inclusiv ISO 27701.

Într-o industrie care lucrează, prin definiție, cu date sensibile, aceste certificări nu sunt o formalitate. Acestea sunt garanția că informația unui debitor sau a unui client este tratată la standarde europene, cu atât mai importantă pe măsură ce legislația națională privind protecția datelor se aliniază la cea a Uniunii Europene (UE).

În ultimii doi ani, compania și-a consolidat prezența pe două piețe atât prin dezvoltarea brandului FRIO în România, care oferă soluții digitale pentru colectare amiabilă, cesiune și administrare a creanțelor, cât și local, prin preluarea portofoliului FORZA, cu active de aproximativ 180 de milioane de lei.

Din 2012, INCASO organizează anual campania „Noiembrie – luna fără datorii”, o inițiativă de conștientizare a riscurilor de neplată, prin care mii de persoane au reușit să-și achite restanțele la costuri reduse. La aceasta se adaugă sprijinul pentru proiecte culturale, sportive și sociale, precum și un rol pe care puține companii și-l asumă: cel al unei școli de profesioniști pentru o industrie în care aproape nimeni nu intră cu o diplomă în domeniu. Pentru mulți studenți din Chișinău, INCASO a fost primul loc de muncă serios.

„Am construit INCASO pornind de la o convingere simplă: o datorie recuperată corect este, de fapt, o relație economică reparată. Nu suntem doar o companie de colectare, suntem un partener strategic pentru mediul de afaceri”, a menționat Veaceslav Mîrza, fondatorul grupului INCASO.

Prin expertiza sa, o echipă remarcabilă și o viziune modernă, INCASO rămâne alegerea companiilor care doresc să își protejeze lichiditățile, să reducă pierderile și să își susțină dezvoltarea pe termen lung.

Despre INCASO: INCASO oferă servicii complete de gestionare a creanțelor comerciale și financiare. Colaborează cu instituții bancare și nebancare, operatori de telecomunicații, furnizori de utilități, companii de asigurări și cu afaceri care vând cu plata amânată.

Compania este membră a AmCham Moldova și a primit, de-a lungul timpului, mai multe distincții, inclusiv din partea Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, printre care „Marca Comercială a Anului”, „Mercuriul de Aur” și „Liderul Anului”.

www.incaso.md · 079 667 717 · str. Calea Ieșilor 10B, Chișinău, Republica Moldova

P.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!