Inflația va scădea la 6,5% până la sfârșitul anului – Dragu

22 Sept. 2025, 12:08
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
22 Sept. 2025, 12:08 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Republica Moldova traversează un proces de dezinflație, după ce la începutul anului a fost lovită de un nou șoc inflaționist provocat de prețurile la energie, a declarat guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, într-un interviu acordat agenției AGERPRES, în marja conferinței internaționale „New Technology for Old Markets”, desfășurată la Chișinău.

Potrivit guvernatorului BNM, rata inflației ar putea coborî până la 6,5% până la sfârșitul anului 2025, intrând în coridorul de țintire. „Suntem într-un proces de dezinflație și ne așteptăm ca, până la sfârșitul anului, inflația să ajungă în intervalul stabilit. Pentru 2026 prognoza arată o menținere a stabilității prețurilor”, a subliniat Dragu.

Oficialul BNM a precizat că politicile de creditare stimulează atât consumul, cât și investițiile private, fără a compromite stabilitatea sistemului bancar. „Creditul a crescut de la 23–24% din PIB la 27% în ultimul an și jumătate. Suntem încă sub media europeană, dar sectorul bancar este solid, bine capitalizat și majoritar cu acționariat din UE. Faptul că economisirea și creditarea se fac în proporție tot mai mare în moneda națională arată încrederea cetățenilor în leu”, a spus guvernatorul.

Dragu a evidențiat succesul sistemului MIA – plăți instant, lansat în 2024. „Unul din trei cetățeni folosește plățile instant, iar unul din doi dintre cei care au cont bancar utilizează acest serviciu. Suntem un exemplu regional”, a declarat șefa BNM. În cadrul conferinței, care a reunit experți din 14 țări și guvernatori de bănci centrale din Franța și România, s-a discutat și despre rolul noilor tehnologii, inclusiv inteligența artificială.

Guvernatorul a dezvăluit că BNM utilizează deja un sistem propriu de AI, denumit „MIHAI”, care centralizează legislația și documentele interne. „MIHAI ne ușurează munca și devine tot mai bun, învățând în fiecare zi”, a precizat Dragu.

Banca Națională a Moldovei este implicată direct în 10 capitole de negociere cu Uniunea Europeană, dintre care trei – servicii financiare, liberalizarea contului de capital și politici economice și monetare – sunt gestionate de instituție. „Ne prezentăm bine la Bruxelles, avem echipe puternice și folosim toate instrumentele puse la dispoziție de UE. Planul de creștere, similar PNRR-urilor, ne ajută să accelerăm convergența economică și să investim în reziliența economiei”, a afirmat Dragu.

Guvernatorul a reamintit că Uniunea Europeană a sprijinit Republica Moldova cu 250 de milioane de euro pentru compensarea facturilor la energie, ajutor care a contribuit la trecerea iernii în condiții mai bune.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Sept. 2025, 14:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Sept. 2025, 14:50 // Actual //  Ursu Victor

Pelicula „Spre nord” de Mincan este filmul din seria „CineMADE în România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV începând cu 22:00.  

Thrillerul este inspirat din fapte reale și relatează povestea unui marinar credincios filipinez, care descoperă un pasager român urcat clandestin pe corabie. Știind că tânărul Dumitru riscă să fie aruncat peste bord dacă va fi descoperit de căpitan și ofițeri, Joel intră într-un joc periculos de a-l salva, implicându-și echipajul și credința în Dumnezeu. 
În peliculă s-au filmat Niko Becker, Alexandre Nguyen, Soliman Cruz, Bart Guingona  și alții. Filmul a fost nominalizat la Festivalul de la Veneția.  
Filmul românesc „Spre nord” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce duminică de duminică publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale. 

„Cinemade in Romania” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească. 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII