Moldova și-a crescut economia de 14 ori în 30 de ani – dar rămâne printre cele mai sărace din spațiul ex-sovietic

29 Oct. 2025, 10:27
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
29 Oct. 2025, 10:27 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova a înregistrat o creștere de 13,9 ori a Produsului Intern Brut (PIB) pe cap de locuitor între anii 1995 și 2025. Dacă în 1995 un moldovean genera, în medie, 594 de dolari anual, în 2025 această cifră a ajuns la aproximativ 8.260 de dolari, potrivit datelor publicate de FMI.

Deși saltul economic este mare, Moldova rămâne sub nivelul Georgiei (9.570 de dolari), Armeniei (8.860 dolari) și chiar sub cel al Kazahstanului (14.770 dolari), țară care conduce clasamentul țărilor post-sovietice după nivelul actual al PIB-ului pe cap de locuitor.

În regiune, cele mai mari creșteri au fost înregistrate de Armenia (+19,4 ori) și Azerbaidjan (+19,1 ori), urmate de Georgia (+16,3 ori) și Moldova (+13,9 ori). La polul opus, Rusia și Belarus au înregistrat cele mai lente ritmuri de creștere — doar de 5,3 și 5,7 ori față de nivelurile din 1995.

În pofida avansului economic general, Moldova continuă să se confrunte cu decalaje mari față de media Uniunii Europene și chiar față de vecinii săi din Caucaz. Specialiștii notează că principalele cauze sunt dependența de remitențe, structura fragilă a economiei și lipsa investițiilor masive, în timp ce state precum Armenia și Azerbaidjan au beneficiat de reforme fiscale accelerate și resurse energetice proprii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

01 Mai 2026, 13:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
01 Mai 2026, 13:24 // Actual //  Grîu Tatiana

Charles Michel a făcut o declarație de dragoste pentru țara noastră, la Reinvent Moldova 2.0. Fostul președinte al Consiliului European a declarat că vine foarte des aici și că simte societatea vibrantă.

Invitatul Grupului Media Realitatea a îndemnat cetățenii să fie uniți în scopul comun de aderare la UE. În opinia sa, acest obiectiv poate aduce mai multă coeziune socială.

„Eu simt și sunt sigur că suntem foarte apropiați cu Moldova. Eu țin la țara aceasta. Este o țară în care am venit destul de des și simt că societatea este vibrantă”, a spus Charles Michel.

Reinvent Moldova 2.0 este o platformă a Grupului Media Realitatea, dedicată mobilizării civice, consolidării valorilor democratice și susținerii parcursului european al țării. Evenimentul din 2026 este la a doua ediție și reafirmă că mesajul că viitorul Republicii Moldova depinde de implicarea fiecărui cetățean.