Washingtonul pune Moldova pe lista neagră a imigrației

14 Ian. 2026, 21:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Ian. 2026, 21:31 // Actual //  Ursu Victor

Departamentul de Stat al Statelor Unite ale Americii a anunțat miercuri o suspendare fără termen dat a procesării vizelor de imigrare pentru cetățenii din 75 de țări, printre care se numără și Republica Moldova, potrivit unui document consultat de presa internațională și relatat de agenții precum Reuters.

Măsura, care urmează să intre în vigoare de la 21 ianuarie 2026, vizează suspendarea procedurilor pentru vizele de imigrare — adică acele categorii de vize care permit stabilirea permanentă în SUA. Decizia nu se aplică vizelor turistice sau de afaceri, care rămân procesate în mod normal.

Autoritățile de la Washington justifică această oprire masivă a procesării vizelor prin dorința de a înăspri controalele sociale și economice, vizând solicitanți considerați cu risc de a deveni dependenți de asistență socială după sosirea în SUA. Suspendarea este parte dintr-un set mai larg de măsuri privind imigrația implementate de administrația americană în ultimele luni.

Lista completă a țărilor vizate nu a fost făcută publică oficial, dar în rândul acestora figurează state din Africa, Asia, America Latină și Europa de Est. Pe lângă Moldova, în documente neoficiale apar menționate, printre altele, Rusia, Iran, Afganistan, Brazilia, Nigeria și Thailanda.

Oficialii americani susțin că suspendarea este temporară și că vizele vor fi reintroduse după ce procedurile interne de screening vor fi revizuite și consolidate. Totodată, Departamentul de Stat a instruit ambasadele și consulatele SUA să refuze automat solicitările vizelor de imigrare din categoriile afectate pe perioada suspendării.

Această decizie vine într-un moment în care multe familii moldovenești planificau sau depuneau deja cereri pentru reîntregirea familiei în SUA sau relocarea permanentă. Suspendarea procesării vizelor de imigrare introduce, cel puțin temporar, un blocaj în aceste planuri și generează incertitudine pentru un număr semnificativ de aplicanți.

05 Iun. 2026, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Iun. 2026, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Serbia și-a asigurat prelungirea cu încă trei luni a contractului pentru livrările de gaze rusești de la Gazprom. Noul acord va fi valabil până la sfârșitul lunii septembrie, după ce actualul contract expiră pe 30 iunie.

Anunțul a fost făcut de ministra Energiei din Serbia, Dubravka Djedovic Handanovic, după o întâlnire cu șeful Gazprom, Alexei Miller, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg.

Oficialul sârb a declarat că prelungirea este importantă pentru țară și economie, deoarece Serbia continuă să beneficieze de livrări stabile și la prețuri avantajoase. Potrivit acesteia, acordul oferă și flexibilitate în ceea ce privește volumele de gaze livrate.

Este a doua extindere consecutivă a contractului dintre Serbia și Gazprom, după ce, în luna martie, Belgradul obținuse deja o prelungire de trei luni.

În prezent, gazul rusesc acoperă aproximativ 90% din necesarul Serbiei. Totuși, autoritățile de la Belgrad încearcă să reducă dependența de Rusia prin importuri de gaze din Azerbaidjan și prin achiziții de gaze naturale lichefiate din terminalele aflate în Grecia.

Gazul rusesc ajunge în Serbia prin conducta „Balcanic Stream”, continuarea gazoductului „TurkStream”, care traversează Bulgaria și Serbia spre Ungaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!