Adriana Bețișor, fosta șefă-adjunctă a Procuraturii Anticorupție, trimisă în judecată pentru trei capete de acuzare

02 Sept. 2021, 15:06
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
02 Sept. 2021, 15:06 // Actual //  MD Bani

Adriana Bețișor, fosta șefă-adjunctă a Procuraturii Anticorupție va compărea pe banca acuzaților pentru trei capete de acuzare: corupere pasivă în proporții deosebit de mari, abuz de serviciu și amestec în înfăptuirea justiției. Potrivit informațiilor, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) a finalizat urmărirea penală pe acest caz și a transmis dosarul în judecată, scrie Realitatea.md.

Potrivit Procuraturii Generale (PG), faptele infracționale ar fi fost comise în anul 2018, atunci când învinuitul, activând în calitate de procuror, ar fi pretins de la un condamnat 50 mii euro. În schimbul acestei sume, procurorul urma să-i recalifice acțiunile și să-și retragă acuzațiile în dosarul aflat atunci pe rol la Curtea de Apel Chișinău în care acesta fusese condamnat la 12 ani închisoare pentru tentativă de delapidare a averii străine și spălare de bani, ambele săvârșite în proporții deosebit de mari.

„Suma ar fi fost transmisă procurorului într-un local din capitală de către concubina condamnatului, iar ca rezultat, procurorul a formulat și înaintat la Curtea de Apel Chișinău susținerile verbale, contrare propriei poziții susținute anterior în prima instanță și, contrar poziției procurorului care a susținut acuzarea la Curtea de Apel Chișinău, renunțând la acuzațiile inițiale și solicitând eliberarea condamnatului din arest”, se arată într-o notă informativă a Procuraturii.

Astfel, circumstanțele au fost luate ca bază la adoptarea deciziei instanței de apel și au permis procurorului să-și „onoreze” promisiunea în schimbul banilor extorcați. În prezent, persoana învinuită nu mai activează în organele procuraturii.

Fiind audiat de procurori, acesta nu-și recunoaște vina. La această etapă este cercetat în libertate.

Urmărirea penală pe acest caz a fost efectuată de PCCOCS.

Adriana Bețișor este fosta procuroră care a instrumentat mai multe dosare de rezonanță, precum frauda bancară, dar și cea care a gestionat dosarul penal în care fostul premier Vladimir Filat a fost condamnat la 9 ani de închisoare cu executare, în urma unui denunț depus de către Ilan Șor.

Aceasta a fost numită în funcţia de procuror în cadrul Procuraturii Anticorupție, prin ordinul procurorului general Valeriu Zubco, la 14 iunie 2011, iar pe 6 august 2019, a depus cerere de eliberare din organele Procuraturii din „motive personale”.

În contextul principiului toleranţă zero la corupție, Procuratura Generală reamintește cetăţenilor despre posibilitatea de a comunica despre pretinse fapte de corupţie sau alte abuzuri admise de angajaţii procuraturii, la numărul de telefon 0 (22) 828-342.

14 Aug. 2026, 11:45
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Aug. 2026, 11:45 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Jocurile de noroc au adus câștiguri de sute de milioane de lei persoanelor fizice din Republica Moldova în 2025. Potrivit datelor Serviciului Fiscal de Stat, valoarea veniturilor obținute din această sursă a ajuns la 334,5 milioane de lei, în creștere cu peste 22% într-un singur an.

În 2024, persoanele fizice au încasat 273,7 milioane de lei din jocuri de noroc. Astfel, într-un singur an, suma a crescut cu 60,8 milioane de lei, sau cu 22,21%.

Raportată la întregul an, suma de 334,5 milioane de lei echivalează cu o medie statistică de aproximativ 27,9 milioane de lei pe lună sau peste 916 mii de lei pe zi.

Potrivit raportului SFS, 39 de persoane din categoria contribuabililor cu venituri anuale de peste un milion de lei au declarat inclusiv câștiguri provenite din jocuri de noroc.

Acestea fac parte din grupul celor 9.643 de persoane care au declarat în 2025 venituri de peste un milion de lei fiecare. Numărul contribuabililor din această categorie a crescut cu 1.624 într-un singur an.

În total, persoanele cu venituri de peste un milion de lei au declarat 32,8 miliarde de lei, iar impozitul calculat pentru veniturile acestora s-a ridicat la aproximativ 2,3 miliarde de lei.

Cu toate acestea, prezența celor 39 de persoane în categoria contribuabililor milionari nu înseamnă neapărat că fiecare a câștigat peste un milion de lei exclusiv din jocuri de noroc. Pragul de un milion se referă la veniturile totale anuale ale persoanei, iar  jocurile de noroc au fost una dintre sursele declarate.

Creșterea de 22,2% a câștigurilor din jocuri de noroc este peste ritmul general de creștere a veniturilor persoanelor fizice. Datele Fiscului arată că veniturile raportate pentru 2025 au crescut cu 12,2%, în timp ce câștigurile din jocuri de noroc au avansat aproape de două ori mai rapid.

Astfel, într-un singur an, câștigurile raportate din jocurile de noroc au crescut cu peste 60 de milioane de lei și au ajuns la mai mult de o treime de miliard de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!