Carpov: Urmează să venim cu propunerea de a institui moratoriu pe construcția stațiilor de alimentare cu carburanți

21 Sept. 2021, 13:12
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
21 Sept. 2021, 13:12 // Actual //  MD Bani

ANRE intenționează să vină cu o propunere către Executiv pentru a institui moratoriu pe construcția stațiilor PECO, a declarat într-o conferință de presă directorul ANRE, Eugen Carpov, scrie Realitatea.md.

Urmează să venim cu propunerea de a institui moratoriu pe construcția stațiilor de alimentare cu carburanți. Perioada ar fi de 6-12 luni până la definitivarea unui concept de amplasare a stațiilor, a explicat Carpov.

De-a lungul anilor în Chișinău au continuat să apară stații PECO. Construcția acestora a provocat nemulțumiri în rândul localnicilor. Un moratoriu pe construcția stațiilor PECO a fost instituit și în anul 2016 de către consilierii municipali, însă fără vreun succes. Majoritatea firmelor vizate în decizie au neglijat interdicția, acționând Consiliul Municipal Chișinău în judecată și câștigând procesele.

Potrivit datelor ANRE, în Republica Moldova sunt circa 665 de stații PECO.

Realitatea Live

03 Iun. 2025, 11:08
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Iun. 2025, 11:08 // Actual //  Ursu Victor

Serviciul Fiscal de Stat (SFS) continuă acțiunile de control pentru combaterea evaziunii fiscale, în special a fenomenului de neutilizare a echipamentelor de casă și de control la încasările în numerar. În perioada lunii mai 2025, inspectorii fiscali au efectuat 518 controale operative, descoperind 385 de cazuri de încălcări, soldate cu sancțiuni fiscale de 1,06 milioane lei și amenzi contravenționale de 347,1 mii lei.

Acțiunile de control au vizat în principal:

Comerțul cu amănuntul (inclusiv vânzarea de tutun)
HoReCa
Domeniul de agrement
Atelierele de reparații
Transportul rutier de pasageri
Comerțul online
Fiscul avertizează că în luna iunie 2025 controalele vor continua cu aceeași intensitate, inclusiv în urma analizării petițiilor, reclamațiilor, sesizărilor și informațiilor apărute în mass-media.

SFS face apel la contribuabili să respecte legislația fiscală, să elibereze bonuri fiscale la fiecare tranzacție și să dețină documente de proveniență pentru mărfurile vândute.

„Impozitele și taxele achitate corect sunt cheia pentru servicii medicale de calitate, pensii decente, școli mai bune, infrastructură modernă și un stat funcțional”, subliniază instituția în mesajul adresat contribuabililor.

Reprezentanții SFS îndeamnă toți agenții economici să-și desfășoare activitatea transparent și să contribuie la dezvoltarea unui mediu economic sănătos și echitabil.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO