Bitcoin a bătut motorina şi imobiliarele în 2021: câştig de 60%, faţă de 56% pentru petrol şi 35% pentru real estate

17 Ian. 2022, 11:43
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Ian. 2022, 11:43 // Actual //  bani.md

Speculaţiile din piaţă şi combustibilii energetici care au ajutat la redeschiderea economiilor au fost două dintre principalele teme ale pieţelor în 2021, reflectate de Bitcoin, a cărui dinamică a fost de 59,8% anul trecut, respectiv de ţiţeiul american WTI Crude Oil, cu un plus de 56,4%, acestea fiind cele mai performante active, scrie Visual Capitalist.

După un roller coaster al volatilităţii în 2020, majoritatea claselor de active au înregistrat reveniri ale cotaţiilor în 2021, pe măsură ce ţările s-au redeschis pentru business.

Politica monetară acomodativă a Rezervei Federale (banca centrală americană), problemele lanţurilor de aprovizionare şi cererea mare de combustibili şi materii prime pentru tranziţia la energia verde au modelat pieţele într-o mare măsură.

Indicele de mărfuri S&P GSCI a fost un alt performer de top al anului trecut, în contextul unui avans de 37,1%, dat fiind faptul că preţurile alimentelor agricole şi animale au crescut, în timp ce indicele imobiliar Dow Jones Real Estate a urcat cu 35,1%.

18 Aug. 2026, 16:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Aug. 2026, 16:51 // Actual //  Grîu Tatiana

15 încăperi nelocuibile, cu o suprafață totală de aproximativ 646,6 metri pătrați, gestionate de Î.S. „Aeroportul Internațional Chișinău”, ar putea fi scoase la privatizare prin licitație. Propunerea de includere a acestor bunuri în lista proprietăților de stat supuse privatizării a venit din partea Aeroportului, printr-un demers transmis Agenției Proprietății Publice la 16 iunie 2026.

Spațiile, indicate ca subsoluri, sunt amplasate în blocuri de locuințe din Chișinău, în special în sectorul Botanica, pe bulevardele Dacia 71/2 și 73/2, dar și pe strada Calea Ieșilor, 45. Cea mai mare încăpere din listă are 258,7 metri pătrați și se află pe strada Calea Ieșilor, 45.

Printre celelalte spații se regăsesc încăperi de 53,4 metri pătrați, 53,2 metri pătrați și 52 de metri pătrați, dar și spații mult mai mici, de aproximativ 15–17 metri pătrați. Toate sunt prevăzute pentru vânzare prin licitație.

Motivul este unul simplu: aceste spații nu sunt necesare activității Aeroportului. Documentul precizează că ele nu se află în perimetrul operațional al Aeroportului Internațional Chișinău, pe platforma aeroportuară sau pe terenul aferent și nu au fost, nu sunt și nu urmează să fie utilizate pentru activități operaționale, de producție ori comerciale.

În plus, încăperile nu fac parte din bunurile depuse în capitalul social al întreprinderii, iar menținerea lor în gestiunea Aeroportului nu mai este considerată justificată din punct de vedere funcțional. APP susține că înstrăinarea acestor spații nu va afecta integritatea patrimoniului întreprinderii și nici activitatea aeroportuară.

Proiectul nu stabilește deocamdată prețurile de pornire și nici data licitațiilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!