Sprijin european pentru refugiații cazați în centrele de plasament din Ungheni și Cahul!

11 Apr. 2022, 12:53
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
11 Apr. 2022, 12:53 // Actual //  MD Bani

Uniunea Europeană oferă 100 mii de euro prin intermediul Programului „EU4Moldova: regiuni-cheie”, implementat de PNUD și UNICEF, pentru sprijinirea autorităților locale din Cahul și Ungheni pentru a răspunde necesităților imediate ale refugiaților din Ucraina care ajung în Republica Moldova.

Este extraordinar să asistăm la generozitatea cu care populația Republicii Moldova i-a primit pe refugiații din Ucraina care fug de agresiunea rusă. Alături de multe alte căi de sprijin pentru Republica Moldova, Uniunea Europeană a oferit 100.000 de euro prin intermediul Programului  ‘EU4Moldova: Regiuni-cheie’, implementat de PNUD și UNICEF, pentru a fortifica capacitatea autorităților locale de a răspunde nevoilor emergente atât ale refugiaților, cât și ale comunităților gazdă. Acest lucru va contribui la integrarea incluzivă a refugiaților din regiunile Cahul și Ungheni”, a declarat Jānis Mazeiks, Ambasadorul Uniunii Europene în Republica Moldova.

Un lot de ajutor umanitar a fost deja livrat la adăposturile temporare din Cahul și Ungheni. Au fost oferite aparate electrocasnice, generatoare, convertoare electrice, aeroterme și lanterne. În următoarele zile vor fi donate 300 de paturi, 350 de saltele, 700 de seturi de lenjerie de pat, plapume și prosoape.

   „Ospitalitatea comunităților din Cahul și Ungheni, care primesc și găzduiesc refugiați este remarcabilă. În parteneriat cu Uniunea Europeană, susținem eforturile autorităților locale de a asigura nevoile urgente. În continuare, vom facilita integrarea socio-economică și incluziunea refugiaților prin accesul la oportunități de angajare și servicii publice, precum și prin asigurarea coeziunii sociale în comunitățile gazdă”, a spus Dima Al-Khatib, Reprezentanta rezidentă PNUD în Republica Moldova.

În regiunile Cahul și Ungheni sunt 24 de centre de găzduire a refugiaților, cu o capacitate totală de peste 1000 de locuri. Potrivit datelor oficiale prezentate de Ministerul de Interne de la Chișinău, în prezent, pe teritoriul Republicii Moldova sunt 96 de mii de refugiați ucraineni.

Realitatea Live

21 Aug. 2025, 08:14
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Aug. 2025, 08:14 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

În luna iulie 2025, volumul creditelor noi acordate de băncile comerciale a constituit 7,01 miliarde lei, în creștere cu 0,9% față de luna precedentă, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Ponderea cea mai mare, de 76%, revine creditelor în moneda națională, care au însumat 5,33 miliarde lei, cu 1,4% mai mult decât în iunie. Cele mai solicitate au fost creditele cu termene între 2 și 5 ani, care au reprezentat 54,9% din total.

Persoanele fizice au contractat credite în valoare de 2,6 miliarde lei, în creștere cu 4,3% față de luna precedentă. Din acestea, 62,6% au fost destinate consumului, iar 37,1% pentru achiziții imobiliare. Creditele de consum, în special în lei și pe termene 2–5 ani, au însumat 1,43 miliarde lei, iar creditele ipotecare au reprezentat mai mult de o treime din total. Rata medie la creditele de consum în lei a urcat la 10,95% (+0,17 p.p.), iar cea la împrumuturile imobiliare a ajuns la 8,25% (+0,90 p.p.).

Împrumuturile contractate de persoane juridice au scăzut cu 0,9% față de iunie. Cea mai mare parte, 93,5%, a revenit societăților comerciale nefinanciare, care au atras 57,9% din totalul creditelor noi. Rata medie a dobânzii la creditele în lei pentru agenți economici a urcat la 8,72% (+0,15 p.p.), în timp ce la cele în valută s-a redus la 5,13% (–0,07 p.p.).

În ansamblu, dobânda medie la creditele noi în lei s-a situat la 9,35%, iar la cele în valută la 5,13%.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII