Nenorocirile se țin lanț de Air Moldova! Parbrizul stricat a oprit un avion în Turcia

11 Iul. 2022, 10:21
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
11 Iul. 2022, 10:21 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Istoria se repetă. Mai mulți pasageri rămân blocați pe un aeroport din Turcia după ce una din aeronavele companiei Air Moldova, aflate pe aeroportul din Antalya staționează la sol din cauza unei defecțiuni tehnice a parbrizului aeronavei.

Astfel, cursele operate de Air Moldova vor suferi modificări de orar, orarul zborurilor fiind perturbat.

„Vă rugăm să verificați panourile informative din aeroportul de plecare, pentru a monitoriza statutul zborului dvs și ora de decolare.” se arată într-o postare pe pagina de Facebook a Air Moldova.

Potrivit informațiilor, pasagerii ai căror curse se rețin, vor fi asigurați conform regulamentelor prevăzute cu apă și hrană.

Compania aeriană dă asigurări că problema urmează să fie remediată iar zborurile vor fi operate de alte aeronave, siguranța pasagerilor fiind prioritatea companiei Air Moldova.

Amintim că anterior au mai existat cazuri în care avioane Air Moldova au rămas blocate. Un caz recent a avut loc pe 4 iunie curent când un avion Air Moldova A321 cu pasageri, care urma să efectueze cursa  9U 758 Antalya-Chișinău în ziua de sâmbătă, 4 iunie curent, a fost reținut pe aeroportul din Antalya, Turcia, pentru datorii.

Realitatea Live

21 Mai 2025, 17:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
21 Mai 2025, 17:25 // Actual //  Ursu Victor

Serviciul Vamal al Republicii Moldova a reacționat oficial la reținerea șefului Biroului Vamal Centru, Iurie Gore, implicat într-un dosar de corupere pasivă investigat de Centrul Național Anticorupție (CNA) și procurorii municipiului Bălți. Într-un comunicat emis astăzi, instituția a anunțat că acordă tot suportul necesar anchetei, în limitele competențelor legale.

„Combaterea corupției și promovarea unei culturi instituționale bazate pe integritate, legalitate și responsabilitate sunt obiective esențiale pentru Serviciul Vamal”, se arată în declarația instituției. Aceasta reiterează angajamentul față de principiul toleranței zero față de orice formă de corupție și subliniază că faptele imputate angajatului nu reflectă valorile și standardele instituției.

Serviciul Vamal a mai informat că a demarat măsurile administrative necesare și că va continua să coopereze deschis cu organele de anchetă pentru clarificarea completă a circumstanțelor.

În același timp, autoritatea reamintește că „orice persoană vizată beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform legislației în vigoare, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive”.

Amintim că, potrivit anchetei CNA, șeful Biroului Vamal Centru și un broker vamal ar fi primit în mai multe tranșe suma de peste 40.000 de dolari pentru a favoriza trecerea mărfurilor peste frontieră, inclusiv pentru segmentul transnistrean, și pentru a omite sancționarea unor nereguli repetate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO