Maia Sandu îi trântește ușa în nas lui Putin: Nu o să vând țara pentru gazul ieftin

14 Iul. 2022, 10:10
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
14 Iul. 2022, 10:10 // Slider //  bani.md

Nu regret faptul că nu am mers la Moscova să negociez un preț mai bun la gaz, a declarat președintele Maia Sandu în cadrul emisiunii „Bună Seara” de la Moldova 1.

„Noi am obținut un contract pe care puteam să îl obținem. Eu nu o să mă apuc să vând o bucată de țară doar ca să avem jumătate de an gaze mai ieftin”, a precizat președintele.

Maia Sandu susține că Republica Moldova este independentă și „trebuie să ținem la independența noastră”.

„Este greu acum, pentru toți, inclusiv că nu s-au dezvoltat alternative. Proiectele care le facem acum vor da rezultate peste 3-5 ani și cred că asta e important”, a spus Maia Sandu.

Sandu spune că, în prezent, trebuie să ne descurcăm pornind de la situația în care suntem.

Republica Moldova se află în pragul unei crize gaziere, în condițiile în care nu s-a reușit să se facă auditul datoriei istorice de 709 mil. USD a Moldovagaz până la sfârșitul lunii mai, iar Gazprom este în drept să rezilieze contractul de livrare. Autoritățile, susțin că, deși, trimit solicitări concernului rus, acesta nu răspunde, iar despre o deconectare a gazului nu au fost anunțate.

Experții în energetică susțin că Gazprom va recurge la șantajul energetic în lunile de iarnă, de aceea autoritățile trebuie să aibă mai multe alternative, inclusiv să facă rezerve de gaz, cel puțin pentru două luni de iarnă.

Ieri, 13 iulie, Moldovagaz s-a adresat cu o cerere repetată de majorare a tarifului la gaz pentru consumatorii casnici. Compania cere un tarif de 28,41 de lei (cu TVA) pentru metrul cub.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

03 Apr. 2026, 16:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Apr. 2026, 16:33 // Actual //  Grîu Tatiana

O problemă cu sistemele de plată online a provocat vineri haos pentru unii cumpărători și călători din Moscova, astfel că turnicheții de la metrou au permis oamenilor să treacă fără să plătească, iar o grădină zoologică regională a cerut vizitatorilor să folosească numerar, transmite agerpres.ro.

Sursa problemelor cu sistemul de plată online nu a fost identificată deocamdată, dar cumpărătorii și comercianții cu amănuntul au declarat că au întâmpinat probleme în interacțiunea cu sistemele Sberbank, cea mai mare bancă rusească, și cu plățile prin intermediul codurilor QR.

Banca Centrală a Rusiei nu a răspuns la o solicitare de comentarii. Sberbank a declarat că problemele au fost rezolvate, dar nu a oferit detalii despre sursa problemelor.

Magazinele și benzinăriile au cerut clienților să plătească cu numerar timp de aproximativ o oră, vineri, invocând o problemă cu sistemele de plată, transmite Reuters.

Turnicheții de la metroul din Moscova au permis oamenilor să intre gratuit la un moment dat, a relatat agenția de presă Itar TASS. O grădină zoologică din Belgorod a declarat că plățile cu cardul nu funcționează și le-a cerut vizitatorilor să plătească cu numerar.

Moscova și regiunea înconjurătoare au o populație de 22 de milioane de locuitori.