Banii trebuie răsplătiți! Nantoi: Buchete de flori și săruturi voluptoase de la Marinocika pentru tancurile lui Putin

23 Iul. 2022, 21:51
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Iul. 2022, 21:51 // Actual //  bani.md

Deputatul PAS, Oazu Nantoi, într-o postare pe Facebook, se întreabă dacă deputata partidului Șor Marina Tauber este o politiciană curajoasă.

„La 21 iulie, în Parlament vine Procurorul General interimar și solicită Parlamentului ridicarea imunității deputatei Marina Tauber. Parlamentul aprobă, și la tribună apare Marina Tauber , care acuză guvernarea de dictatură și amenință ”PAS”-ul că ”în câteva luni ne vom schimba cu locurile” etc. Este Marina Tauber o politiciană curajoasă, convinsă că dreptatea e de partea ei?”, se întreabă retoric deputatul

Potrivit lui, Marina Tauber nu este liberă în comportamentul său ”curajos” – banii primiți pe durata mai multor ani trebuie răsplătiți.

„Mai degrabă,  stăpânii Marinei Tauber mizează pe aceia, că în toamnă vor reuși să destabilizeze situația și, în urma unei lovituri de stat, vor prelua puterea – și Marinocika va ieși din pușcăria meritată!  Iar suma banilor aruncați în vânt pe 19 iunie curent vorbește  despre disperarea lor”, punctează deputatul.

În opinia lui Nantoi, mai degrabă, atunci când Marina Tauber vorbește despre termenul de ”câteva luni”, ea, laolaltă cu stăpânii ei, se așteaptă ca în câteva luni tancurile lui Putin vor ajunge  la Chișinău și Marinocika o să-i întâmpine cu un buchet de flori și multiple săruturi voluptoase!

„Cred că a venit timpul să tragem concluziile și să tragem niște linii clare de demarcare în societatea noastră – dacă suntem capabili”, conchide deputatul.

Deputata partidului Șor, Marina Tauber a fost reținută pe un termen de 30 de zile, după ce în data de 21 iunie ia- fost ridicată imunitatea de deputați. Aceasta este acuzată de implicarea în scheme de finanțare ilegală a partidului.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

09 Ian. 2026, 12:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Ian. 2026, 12:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Serviciul Vamal al Republicii Moldova a încasat în anul 2025 41,15 miliarde de lei la bugetul de stat, cu 2,87 miliarde de lei mai mult decât în 2024, ceea ce reprezintă o creștere de 7,5%, arată datele oficiale ale instituției.

Structura încasărilor arată că TVA-ul la import rămâne principala sursă de venit, cu 66,6% din total, urmat de accize – 26,8% și taxa vamală – 6,4%.

Potrivit raportului, TVA-ul la import a însumat 27,4 miliarde de lei, în creștere cu 1,95 miliarde de lei (+7,7%) față de 2024. Accizele la import au ajuns la 11,01 miliarde de lei, cu 745,8 milioane de lei mai mult decât anul precedent (+7,3%).

Cele mai mari contribuții la accize au venit din: produsele petroliere importate, care au adus 4,62 miliarde de lei (+14,4%), produsele din tutun – 3,65 miliarde de lei (+0,1%) și mijloacele de transport importate – 2,15 miliarde de lei (+8,2%).

În același timp, unele categorii au înregistrat scăderi, inclusiv accizele la gazele lichefiate (–2,4%), băuturile alcoolice tari (–7,8%) și vinurile importate (–19,7%).

Taxa vamală a generat 2,63 miliarde de lei, cu 6,7% mai mult decât în 2024, în timp ce taxa pentru efectuarea procedurilor vamale a scăzut la 50,7 milioane de lei (–12,5%).

Datele arată că bugetul de stat a fost alimentat în 2025 în principal din importuri.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!